Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu faturayı 77 milyon ödedi

Giriş Tarihi: 28.1.2015
Bu faturayı 77 milyon ödedi
1- Bir hafta önce tepkilere rağmen i sadece yarım puan indiren , 4 Şubat'ta olağanüstü toplantı sinyalini verdi.

2- Hiçbir verinin değişmediği bu bir haftalık dönemde, bir hafta vadeli repo ihalelerinde 76.9 milyon liralık ek faiz yükü oluştu.

3- 4 Şubat'taki olağanüstü toplantı sinyali lobiyi harekete geçirdi. Faiz indirimini engellemek için dolar 2.37 TL'nin üzerine yükseltildi.

BAŞBAKAN'DAN BAŞÇI'YA ''BRİFİNG VER'' ÖNERİSİ - TIKLAYIN

Tüm dünyada faiz oranları tarihinin en düşük seviyesine gerilerken, 6 ay aradan sonra ilk indirimini yarım puanda tutarak tepkileri üzerine çeken Merkez Bankası, bir hafta içerisinde çark etti. Fakat, bu bir haftalık gecikmenin faturası olan 76.9 milyon lira oldu. Bu yükü tüm Türkiye ödemek zorunda kaldı. 20 Ocak'taki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizi, beklentiler 1-1.5 puan aralığında iken sadece yarım puan indiriren, koridorda değişim yapmadığı halde adeta 'oranı aşağı çekmiş' gibi yapan Merkez Bankası Başkanı , dün PPK'yı 4 Şubat'ta olağanüstü toplayacağının sinyalini verdi.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU'NDAN KONUT ALACAKLARA MÜJDE - TIKLAYIN

HİÇ BİR VERİ DEĞİŞMEDİ

Bu yılın ilk Raporu'nun tanıtımı için düzenlenen toplantıda konuşan Başçı, 3 Şubat'ta açıklanacak ocak ayı enflasyonunda çok sert bir düşüş olabileceğini belirterek, 24 Şubat'taki Para Kurulu'nu beklemeden, 4 Şubat'ta toplanarak faizi indirebileceklerini söyledi. Avrupa Merkez Bankası'nın parasal genişleme hamlesini 'sağır sultan'ın bile duyduğu son bir haftada hiçbir ekonomik veri değişmezken, Merkez Bankası'nın bir haftalık gecikmesinin maliyeti 77 milyon TL oldu. Merkez, bankaları bir hafta vadeli repo ihalesinde politika faiziyle fonluyor. Politika faizinin sadece yarım puan indirilerek yüzde 7.75'e çekildiği 20 Ocak'tan bu yana bankalara 40 milyar TL verildi. Bu paranın faizi de yaklaşık 596.1 milyon TL oldu. Merkez Bankası, politika faizini 1.5 puan düşürseydi bu faiz 519.2 milyon liraya gerileyecekti. Katlanılan 76.9 milyon liralık ek faiz yükü, bankalar tarafından kredi kanalıyla müşterilerine de yansıtıldı.

HATASINI İTİRAF ETTİ

Bir hafta önce, "Para politikası kararları enflasyondaki iyileşmenin hızına bağlı olacaktır" deyip faiz indirimini yarım puanda tutan Merkez Bankası, 7 gün sonra öngörüsüzlüğü ve hatasını itiraf etmiş oldu. Başçı dün yaptığı açıklamada, "50 baz puanlık bir indirim yaptık ama arkadaşlar enflasyonda yüzde 50'nin çok üstünde düşüş olabileceğini söyledi. Başkan olarak söylüyorum, eğer düşüş 1 puandan fazla olursa hakikaten o zaman değerlendirmek gerekebilir" diye konuştu.

45 YILIN EN DÜŞÜK ENFLASYONU
Dün açıklanan Enflasyon Raporunda, enflasyon tahmini yüzde 6.1'den 5.5'e indirildi. Başçı, yılın ilk çeyreğinde TÜFE'de belirgin iyileşme olacağını ve enflasyonun yılın ortalarında yüzde 5 olan hedefle uyumlu seviyelere gerileyeceğini belirtti. Başçı, "2015 sonunda son 45 yılın en düşük enflasyonunu görmek mümkün" dedi. Merkez Bankası, enflasyon tahminlerini oluştururken, gıda fiyatlarını yıllık yüzde 9 olarak korudu. Ortalama petrol fiyatlarını 2015 için 55 dolar, 2016 için ise 64 olarak öngördü.

ÖLÇÜLÜ FAİZ İNDİRİMİ DÖNEMİ SONA ERDİ
Odeabank Başekonomisti İnanç Sözer, Erdem Başçı'nın açıklamalarının ardından, faiz koridorunun üst bandı için ölçülü indirim döneminin bittiğini belirterek, "Şu anda anlamlı faiz indirimi noktasındayız. Bunun da karşılığı 100 baz puan ve üzeridir. Enflasyondaki iyileşmeyi nihayet Merkez Bankası fiyatlandıracakmış gibi gözüküyor. Başkan enflasyonda 1 puanlık bir düşüş olursa 4 Şubat'ta PPK'yı toplayacağını söyledi. Biz enflasyonda 1.5 puana yakın bir düşüş olacağını öngörüyoruz" dedi. Garanti Yatırım Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç da 4 Şubat'taki olağanüstü toplantıda, politika faizinde 75 baz puan indirim beklediklerini dile getirdi.

ERDOĞAN HAKLI ÇIKTI
Erdem Başçı'nın açıklamaları, Merkez Bankası'nı faiz politikası nedeniyle çok sert eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı da haklı çıkardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan 18 Ocak'ta yaptığı açıklamada, petrol fiyatları ve enflasyondaki düşüşe dikkat çekip, Merkez Bankası'na 'faizi indir' çağrısında bulunarak, "Gerekirse çağırıp kendileriyle oturup konuşacağım" demişti. Başçı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan randevu isteyip istemediklerinin sorulması üzerine, "Biz randevu istemeye hazırız. Orada brifing vermeye hazırız, herhangi bir çekincemiz yok" diye konuştu.

LOBİ DOLAR SİLAHINI YİNE ÇEKTİ
Erdem Başçı'nın 4 Şubat'ta olağanüstü toplantı ile faiz indirimi sinyali vermesi, lobiyi yine harekete geçirdi. Başçı'nın ilk olarak "faiz indirimilerinde temkinli olacağız" açıklamasıyla 2.3395 TL'ye gerileyen dolar, 4 Şubat'ta olağanüstü toplantı sinyalinin verilmesinin ardından hızla yükselişe geçti. Merkez Bankası'na adeta, 'faiz indirirsen, doları yükseltirim' tehdidini savuran lobinin alımlarıyla dolar 2.37 TL'nin üstüne çıktı. Başçı'nın açıklamaları sonrası iki yıllık gösterge tahvilde bileşik faizi yüzde 6.84 seviyesinden yüzde 6.69'a kadar geriledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu faturayı 77 milyon ödedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN