Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En büyük ilacın merkezi Türkiye

Giriş Tarihi: 2.2.2015
En büyük ilacın merkezi Türkiye

, en çok sattığı ilacının dünya üretim merkezi olarak Türkiye'yi seçti. Dünya CEO'su Joe Jimenez, "'de üretip dünyaya ihraç edeceğiz" dedi

Net satışlarda 58 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olan , en çok sattığı ilacının dünya üretim merkezi olarak Türkiye'yi seçti. Novartis Group'un dünya CEO'su Joe Jimenez, Türkiye'nin Novartis için önemli üretim üslerinden biri olduğunu belirtti ve ekledi: "'deki üretim tesisine yatırım yapıyoruz. En çok sattığımız ürün olan ilacını dünyada sadece Kurtköy'de üretip ihraç edeceğiz. Mayısta paketleme başladı. Kasımda üretimi başladı" dedi.

İLAÇTA GENETİK ÇAĞ BAŞLIYOR - TIKLAYIN

5 YILDA 15 LANSMAN

Türkiye ilaç ihracatının yüzde 18'ini yaptıklarını belirten Jimenez, bu yeni yatırımla 150 milyon dolarlık ilave bir ihracat yapmış olacaklarını kaydetti. Şirketin Türkiye Genel Müdürü Güldem Berkman ise "Dünyadaki nın merkezi Türkiye olacak. Yeni ürünlerle de geliştirmeyi planlıyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içinde 15 yeni ilaç lansmanı yapmayı planlıyoruz. Kurtköy küresel üretim tesislerinden biri haline geldi" dedi. Türkiye'de 60'ncı yılı kutladıklarını da belirten Berkman, Novartis'in 6 faaliyet alanından 3'e ineceği yeniden yapılanmasında görev almak üzere bugünden itibaren İsviçre Basel'de görev yapmaya başlayacak.

ANTİBİYOTİK DEVRİ BİTİYOR MU? - TIKLAYIN

TÜRKİYE'DE AR-GE YATIRIMINA DEVAM
Türkiye'deki teşvikleri inceleme şansı bulamadığını ancak bakacaklarını belirten Jimenez, "Türkiye'de Ar-Ge'de birinciliğimiz var ama yeterli değil. Türkiye'de 100 klinik çalışmamız, 80 milyon dolarlık bir yatırımı bulunuyor. Toplam Ar-Ge'nin yüzde 25'ini tek başına yapıyoruz. Ancak yeterli değil. Şu ana kadar Faz 3 ve Faz 4 çalışmaları vardı. Ancak Faz 2 çalışmaları da başlıyor" dedi. Novartis'te global olarak yeniden yapılanma süreci başlattıklarını ve bu çerçevede cironun yüzde 10'unu oluşturan üç şirketi sattıklarını belirten Jimenez, "Amacımız büyük olduğumuz, daha da büyüyeceğimiz işlere odaklanmaktı. Bu süreçte Türkiye'nin önceliği de artacak. Birleşme ve satın alma konusunda odaklandığımız firmalar var. Şu anda isim veremiyorum. Ama ilaç hammaddesi üreten ve spesifik alanda ilaç üretimi yapan firmalar ile ilgileniyoruz" diye konuştu.

FRANK KARARI NOVARTİS'İ DE VURDU
Geçtiğimiz ay İsviçre Merkez Bankası'nın minimum kur uygulamasını bitirerek Frank'ın euro ve dolar karşısında değer kazanmasının önünü açması İsviçre firmalarını da vurdu. İsviçre Basel merkezli Novartis'in bu karar sonrası nasıl etkilendiği ile ilgili Jimenez şunları söyledi: "Kârda önümüzdeki yılda bir düşüş bekliyoruz. Yatırımcılarımız için planım şirketin organik yapısına odaklanmalarını sağlamak olacak. İki adet çok önemli ilaç lansmanı gerçekleştireceğiz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En büyük ilacın merkezi Türkiye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN