Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye A.Ş. modeli ekonomiyi uçurur

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Benim derdim, bir anonim şirket nasıl yönetiliyorsa, Türkiye de öyle yönetilmelidir” sözü, iş dünyasını umutlandırdı. “Bu model hayata geçerse ayakta alkışlarız” diyen patronlara göre, A.Ş. mantığıyla hareket, ülke ekonomisini şaha kaldırır, kalkınmayı da hızlandırır.

Giriş Tarihi: 23.3.2015 02:28 Güncelleme Tarihi: 23.3.2015 06:12
Türkiye A.Ş. modeli ekonomiyi uçurur
Cumhurbaşkanı 'ın, "Bir iş adamı gibi bu ülkenin yönetilmesini istemez misiniz? Benim derdim, bir anonim şirket nasıl yönetiliyorsa Türkiye de öyle yönetilmelidir" sözlerine iş dünyasından tam destek geldi. Bürokratik engellerin Türkiye'nin ayağında pranga olduğuna vurgu yapan iş dünyası "Bunu aşmanın en önemli yolu şirketlerde olduğu gibi hızlı karar alma mekanizması yani dir" diyor.HAYATA GEÇERSE AYAKTA ALKIŞLARIZ

Bu konuda bürokratik engellere dikkat çeken Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, "Hızlı karar alamıyoruz. Başbakan'ın talimatının gerçekleşmesi bile bir hayli zaman ve emek gerektiriyor. Bu da hızlı olanın kazandığı günümüzde hepimize kaybettiriyor" dedi. Ersoy, şunları kaydetti: "Bizler şirket yönetirken birimlerin başındaki yöneticileri performansına göre değerlendiriyoruz. Başarısız yöneticileri eliyoruz. Anonim şirketlerinde şirketin yönetim kurulunun oy çokluğuyla karar alınıyor ve hızlıca hayata geçiriliyor. Bunu ülke yönetiminde de başarabilirlerse ayakta alkışlarız."

EMİRLİKLER BAŞARILI BİRER ÖRNEK

Ülkenin her biriminin tıpkı şirketlerdeki gibi profesyonel yöneticiler tarafından idare edilmesinin başarıyı artıracağını dile getiren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, Türkiye'nin bu konuda Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ülkelerini örnek alabileceğini söyledi. Dubai, Katar, Abu Dabi gibi emirliklerin şirket gibi yönetildiğini hatırlatan Akyüz, "Ortadoğu'da gelişmiş emirliklere baktığımızda şirket gibi yönetildiğini görüyoruz. Bu ülkelerde eğer bir birimin toplumun faydası olmadığı görülüyorsa daha kar getiren başka birimler kuruluyor. Biz şirketimizi yönetirken oğlumuz bile olsa başarılı değilse onu yönetimde tutmuyoruz. Ülke yönetiminde de başarılı isimler tutulacak. Böylece çok daha verimli yönetilebiliyor" dedi.
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye A.Ş. modeli ekonomiyi uçurur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN