Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekonomiye büyük can suyu paketi

Giriş Tarihi: 6.10.2015
Ekonomiye büyük can suyu paketi

AK Parti'nin önceki gün açıkladığı seçim beyannamesi ekonomide "istikrar"ı perçinleyecek. Büyümeye ivme katacak birçok yeni kalkınma hamlesi içeren beyanname, toplumun tüm kesimlerini kapsıyor

AK Parti, 1 Kasım seçimleri için vatandaşın karşısına, ekonomik ve sosyal alanda somut adımlarla çıktı. Beyannamede, yatırımların önünü açacak, büyümeye ivme katacak, kalkınma hamlelerini içeren şu başlıklar yer aldı:

FİNANSA DOPİNG: Kredi Garanti Fonu aracılığıyla 20 milyar liraya kadar Hazine kefaleti verilecek. Finans sektörünün milli gelirdeki payı artırılacak. Hazine kaynaklarından kredi garanti kurumlarına aktarılabilecek 1 milyar liralık kaynak da 2 milyara çıkarıldı.

AZİMLE ÇALIŞANLARIN KAYNAK DERDİ OLMAZ


ÇİFTÇİYE 10 MİLYARLIK HİBE: Bu yıl tarıma verilen nakit hibe destekleri 10 milyara ulaşacak. İşletme büyüklüğü 5 dekarın altındaki meyve, sebze, süs bitkisi, ıtri-tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği yapan çiftçilere destekleme ödemesi yapılacak.

DEĞER ARTIŞ KAZANCI: Gayrimenkullerin satışında değer artış kazançlarının vergilendirilmesine yönelik uygulama gözden geçirilecek. İmar değişiklikleriyle oluşan değer artışından kamunun pay alması sağlanacak.

KONUT KREDİLERİNDE İNDİRİM: Konut kredilerinde vergi istisna ve muafiyetler yeniden belirleniyor. Taşınmazların finansmanında kullanılan kredilerde sosyal ve ekonomik amaçlar da dikkate alınacak.

LÜKSE CAYDIRICI VERGİ: Lüks ve ithal ürünlere caydırıcı vergi geliyor. Tasarrufu teşvik etmek için özel amaçlı mekanizmalar geliştirilecek.

İMALATA VERGİ DESTEĞİ:
Teşvik için vergi istisnası getirilecek. Makineteçhizat yatırımlarının finansmanına Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi istisnası getirilecek.

ARAZİYİ BÜYÜTENE KREDİ: Arazisini büyütmek isteyen mirasçılara kredi verilecek. Arazilerini birleştirerek büyük ölçekli tarım işletmesi oluşturanlara da özel destekler verilecek.


ARA MALINDA KKDF SIFIRLANIYOR: Yatırım-ara malı ithalatında KKDF sıfırlanıyor.

FİBERDE 4 MİLYON ABONE: Fiber erişim destekleme programı oluşturulacak. Hızlı ve kaliteli genişbant erişim yaygınlığı sağlanacak. 2018'e kadar 4 milyon fiber aboneye ulaşılacak.

GAYRİMENKUL SERTİFİKASI: Kentsel dönüşümde Gayrimenkul Sertifikası modeli geliştirilecek. Kentsel dönüşüm projelerinde Sukuk gibi yeni finansman araçlarının önünü açacak düzenlemeler yapılacak.

ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomiye büyük can suyu paketi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN