Türkiye'ye büyük yatırım şevki var

Giriş Tarihi: 22.1.2016
Türkiye'ye büyük yatırım şevki var

Davos'ta konuşan Başbakan Davutoğlu, yabancı yatırımcılarda Türkiye'ye yönelik büyük bir yatırım şevki bulunduğunu söyledi

Dünya Ekonomik Forumu kapsamında Davos'ta bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, uluslararası yatırımcılarla bir araya gelerek çok sayıda görüşme gerçekleştirdi. Davutoğlu, düzenlediği basın toplantısında, "Şundan büyük bir memnuniyet duyuyorum, bütün yatırımcıların Türkiye'ye yönelik olarak büyük bir yatırım şevki var, ilgi pozitif" diye konuştu. "Milyarlarca dolarlık yatırımın Türkiye'ye gelmesi için uygun zemin olduğunu gördüm" diyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yükselen ekonomilerde kalkınma ortalama yüzde 1.8 iken Türkiye'de yüzde 4. Türkiye yüzden 2'den fazla kalkınabilen bir ülke olduğu için başlı başına bir cazibe merkezi oluşturuyor. Uluslararası piyasaları tekrar tekrar dolaşarak güveni pekiştirmeliyiz. Bundan sonraki trafik takvimimiz dış yatırım atmosferiyle ilgili olacak."

KILIÇDAROĞLU'NU KINIYORUM

DEVLERLE GÖRÜŞTÜ

Davutoğlu, Davos faaliyetlerinin önemli ayaklarından birinin yatırımcılarla yaptığı görüşmeler olduğunu belirtti. Finans şirketi IBC'nin yanı sıra Mitsubishi gibi Türkiye'de yatırım yapan, dünyanın sanayi alanındaki dev şirketleriyle ve Türkiye'ye özel ilgi gösteren uluslararası yatırımcılarla görüşen Davutoğlu, şunları anlattı: "Son dönem ilan ettiğimiz sektörel dönüşüm programlarından ve yapısal reformlardan büyük memnuniyet ifade ettiler. 1 Kasım seçimlerinden sonra Türkiye'yi tekrar yatırım limanı olarak gördüklerini bir kez daha ifade ettiler."

GÜVENLİ LİMAN ARIYOR

Davutoğlu, çevre ekonomilerdeki sarsıntılar ve dünya ekonomisindeki çalkantılar sebebiyle yatırımcıların güvenli liman ve kalıcı bulunabilecekleri merkezler aradıklarını ifade etti. Davutoğlu, "Afro-Avrasya'da dünyanın en büyük üretim üslerinden biri ve en iyi yetişmiş insan unsurlarından biri Türkiye'de. Ülkemizden her yere kısa sürede ulaşmak mümkün. Bu, yatırımcılar için teşvik edici bir unsur. Çok memnun oldum" diye konuştu.

KIRILGAN BÖLGEDE İSTİKRAR ADASI
BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile bir araya gelerek basına kapalı 20 dakika süren görüşme gerçekleştiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, bölgedeki kırılgan ülkeler, donmuş gerilimler ve terör tehdidinin küresel meseleler olduğuna dikkat çekti. Davutoğlu, "Görmek istediğimiz şey, istikrar. Türkiye son derece kırılgan bu bölgede istikrar adasıdır. İstikrarlı bir ekonomik çerçevemiz var. Haziran seçimleri sonrasında bazı belirsizlikler vardı. Artık bu söz konusu değil. Siyasi reform ajandamızı duyurduk. Aynı zamanda küresel gündemde yer alan bölgemizdeki sorunlara ilişkin çözüm bulmak için çalışıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'ye büyük yatırım şevki var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN