1 milyon kişiye prim iadesi

Giriş Tarihi: 11.7.2016 09:51 Güncelleme Tarihi: 11.7.2016 11:19
1 milyon kişiye prim iadesi

2014'ün haziran ayından 2015'in eylül ayına kadar geçen 15 aylık sürede, yanlış uygulama nedeniyle sürücülerden fazla alınan sigortası primleri iade edilecek. 31 Temmuz’da başlayacak olan iadeler iki yıl sürecek.

Sigorta şirketleri, 2014'ün Haziran ayından, 2015'in Eylül'üne kadar, 15 aylık sürede, sigortasında aldıkları fazla primleri, bu ayın sonundan itibaren iade etmeye başlıyor.

Hürriyet'in haberine göre, yaklaşık 1 milyon sürücüye, ortalama 100 lira trafik primi iade edilecek. Bu iadelerin, son dönemde tartışma konusu olan trafik sigortasındaki fahiş fiyat artışından kaynaklı olmadığının belirtildiği haberde, şu detaylar verildi:

HASAR KAYDI TUTULMUYORDU

Sigorta şirketleri, 2014 yılına kadar; özellikle geçmişte aracını satmış ve 2-3 yıl trafiğe çıkmamış sürücülerin, hasar kayıtlarını tutmuyorlardı. Bu nedenle de geçmişe yönelik hasarlı-hasarsız sürücü ayrımı yapılamıyordu. Hal böyle olunca, yeniden araç sahibi olup da trafiğe çıkacak olan sürücülere; sigortacılar, ilk kez trafiğe çıkacak yeni sürücü muamelesi yapıp, trafik sigortasına giriş kademesi olan 4. kademeden poliçe kesiyorlardı. 4. kademe demek, hasarsız sürücülere göre daha yüksek, hasarlı sürücülere göre de daha düşük prim ödemek anlamına geliyor.

TRAFİK SİGORTA PRİMİ İKİNCİ YARIDA DÜŞECEK

Hiçbir kayıt olmadığından, 2014'e kadar yıllarca, araç sahipliğine ara vermiş milyonlarca sürücüye, yeniden trafiğe çıktığında, 4. kademeden poliçe kesilmek durumunda kalındı. İki sene önce ise tüm sürücülerin hasar geçmişini kayıt altına alan bir sistem kuruldu ve 2014'ün Haziran ayında uygulamaya girdi.

YANLIŞ UYGULAMA EYLÜL'DE FARK EDİLDİ

Ancak hem uygulamadaki aksaklıklardan hem de yeni sisteminin detaylarının bilinmemesinden sigortacılar, 2014'ün Haziran'ından sonra da, yeniden trafiğe çıkan sürücülere, geçmiş kayıtları olmasına rağmen, 4. kademeden poliçe kesmeye devam etti. Sigorta şirketlerinin bu konudaki yanlış uygulaması geçen senenin eylül ayında ortaya çıktı ve bu tarihten itibaren trafik poliçeleri, sürücülerin geçmiş hasar
kayıtlarına göre fiyatlanarak kesilmeye başlandı.

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASINA HAZİNE AYARI!

HAZİNE PRİMLERİN İADESİNE KARAR VERDİ

Hazine, geçen hafta bir genelge yayınlayarak, Haziran 2014'ten Eylül 2015'e kadarki 15 aylık sürede, bu yanlış uygulama nedeniyle sürücülerden fazla alınan primlerin iadesine karar verdi.

AY SONUNDA ÖDEME BAŞLAYACAK

Sigorta şirketleri, bu ayın sonundan itibaren iadeleri hak sahiplerine ödemeye başlayacak. Sigortacılar, tahminen, 1 milyon sürücüye, toplam 100 milyon lira iade edecek. İade edilecek primin ise poliçe başına 100 lira olacağı tahmin ediliyor.

MEHMET ŞİMŞEK'TEN ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI AÇIKLAMASI

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1 milyon kişiye prim iadesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN