Yatırımcıya atıl fabrika önerilecek

Giriş Tarihi: 11.7.2016 10:13 Güncelleme Tarihi: 11.7.2016 11:21
Yatırımcıya atıl fabrika önerilecek

Ekonomi yönetimi ülke genelindeki atıl fabrikaların üretime kazandırılması için çalışma başlattı.

O FABRİKALAR YENİDEN KULLANILACAK

Kalkınma Bakanlığı, özel sektörün tamamlayamadığı veya atıl durumda bıraktığı tesisler hakkında envanter çalışması başlattı. Bakanlık, özel sektörün ilk kazmayı vurduğu ancak üretime geçirmediği tesislerin tek tek listesini çıkarıyor. Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB) yazı gönderen bakanlık, terör, maddi imkansızlık veya iflas gibi nedenlerle tamamlanmayan ya da faaliyete geçirilmeyen tesislerin listesinin çıkarılmasını istedi.

EKONOMİ KOORDİNASYON KURULU'NDA KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK

ENVANTER ÇIKARILIYOR

Hürriyet'in haberine göre, Bakanlık ilerleyen günlerde yatırımcılara uygun yatırım yeri tahsisi konusunda bu fabrikaları da alternatif olarak firmalara sunmayı hedefliyor. Yazıda, tesislerin inşaatına ne zaman başlandığı, inşaatların ne zaman durdurulduğu, gibi bilgiler istendi. Tesislerin bulunduğu arazinin büyüklüğü, toplam kapalı alanı, yatırım tamamlandığında istihdam edeceği kişi sayısı, öngörülen yatırım maliyeti, yatırım teşvik belgesi alıp almadığı, otoyol, demiryolu ve havaalanı gibi ulaşım yollarına uzaklığı, altyapısıyla ilgili bilgilerin eksiksiz olması da yazıda vurgulandı.

DEVLETTEN YATIRIMCIYA ANAHTAR TESLİM FABRİKA

'HAZIR YATIRIM' SEÇENEĞİ

Bakanlık, gelen bilgiler doğrultusunda genelindeki tüm atıl fabrikaların listesini çıkararak bir rapor oluşturacak. Rapor doğrultusunda farklı bölgelerde yatırım yapmak isteyen işadamlarının taleplerine göre söz konusu atıl fabrikalar önerilecek. Böylece hem yeni yatırım yapmak isteyen firmalara "hazır yatırım" seçeneği sunulacak hem de atıl fabrikaların ekonomiye kazındırılması sağlanmış olacak.

TERÖRE İNAT YATIRIMA DEVAM

EKONOMİDE YENİ DÖNEM

Başbakan Yıldırım, ekonomide yeni dönemin önceliklerini, "Yeni dönemde 'nin mali disiplininden asla taviz vermeden yatırımların arttırılması, Türkiye'nin her bölgesine yatırım yapılması için üretimi, istihdamı tüm gücümüzle teşvik edeceğiz, destekleyeceğiz" sözleriyle ifade etmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yatırımcıya atıl fabrika önerilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN