Cerattepe'de ÇED iptal davasına ret

Giriş Tarihi: 3.10.2016 17:44 Güncelleme Tarihi: 3.10.2016 17:49
Cerattepe'de ÇED iptal davasına ret

'in Kafkasör Yaylası Cerattepe Mevkii'nde cilik faaliyetleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, 'Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu' raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan Türkiye’nin en büyük çevre davasında karar verildi. İdare Mahkemesi, ÇED iptal davasını reddetti.

ŞİRKET 'ÇED OLUMLU' KARARI ALDI

Cerattepe Bölgesi'ndeki cilik faaliyeti için daha önce İdare Mahkemesi'nce 'ÇED olumlu' kararı iptal edilen maden şirketi, 2 Haziran 2015'te yeniden 'ÇED Olumlu' kararı aldı. Bunun üzerine harekete geçen Yeşil Derneği öncülüğündeki 751 kişi ve 61 avukat, 8 Temmuz 2015'te Rize İdare Mahkemesi'nde, 'ÇED olumlu' raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Türkiye'nin en büyük çevre davasını açtı.

ARTVİN’DE ALMANLAR’IN PARMAĞI ORTAYA ÇIKTI

YAPILACAK ÇALIŞMA RİSK OLUŞTURMUYOR

Mahkeme, bölgede 14 Mart'ta bilirkişi heyeti ile inceleme yaptı. Mahkemeye ulaşan bilirkişi raporunda, yıllık 500 bin ton çıkartılacağı öngörülen cevherin kapalı kabinli teleferikle taşınması halinde çevreye zararlarının azalacağı ve ara katlı üretim yöntemi ile heyelan riski oluşmayacağı belirtildi. Rize İdare Mahkemesi, Cerattepe'deki madencilik faaliyetleri için tarafları son kez 19 Eylül tarihinde dinledi.

CERATTEPE’YE KAPALI MADEN FORMÜLÜ

REDDİ HAKİM TALEBİ DE REDDEDİLİNCE...

Yeşil Artvin Derneği'nin aynı gün reddi hakim talebi başvurusu Samsun Bölge İdare Mahkemesi'nce reddedilince Rize İdare Mahkemesi, 20 Eylül tarihinde aldığı 2016/485 nolu kararla, ÇED iptal davasının reddine karar verdi.

CERATTEPE'DE YOLU KESMEK İÇİN AĞAÇ KESTİLER! ARTVİN'DE 'GEZİ' TİPİ PROVOKASYON ARTVİN VALİLİĞİ'NDEN "VURUN GEÇİN" SÖZLERİNE YALANLAMA ARTVİN CERATTEPE HAKKINDA 10 SORUDA ÇARPICI GERÇEKLER

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cerattepe'de ÇED iptal davasına ret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN