Başbakan'dan dolar açıklaması

Başbakan Yıldırım dolar kurları ile ilgili "Biz Türkiye ekonomisinin gidişatını aynen kalbin çalışması gibi izliyoruz, bu bir müddet daha devam edecek.Türkiye tarafından alınması gereken tedbirler var" dedi.

Giriş Tarihi: 22.11.2016 09:48 Güncelleme Tarihi: 22.11.2016 09:54
Başbakan'dan dolar açıklaması

Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları;

BİZ TÜRKİYE EKONOMİSİNİN GİDİŞATINI AYNEN KALBİN ÇALIŞMASI GİBİ İZLİYORUZ

Dolar bütün dünyadaki para birimlerine göre değer kazanmaya başladı. Elle gelen düğün bayram. Mesele budur. Biz Türkiye ekonomisinin gidişatını aynen kalbin çalışması gibi izliyoruz. Bunu bir müddet daha devam edecek. Özellikle kurlardaki dalgalanmalar etkilenebilir. Türkiye tarafından alınması gereken tedbirler var.

MERKEZ BANKASI KENDİ İRADESİYLE KURA KARŞI KENDİ ÖNLEMELERİNİ ALACAKTIR

Bunları iki başlıkta değerlendirmek mümkün. Biri Merkez Bankası'nın alacağı tedbirler, diğer bir tedbir bizim yaptığımız işler. Yasal düzenlemeler, yapısal reformlar var. Diğeri de idari kararlar. Bankalarla ilgili. KOBİ'lerin kaynağa erişimini kolaylaştırmak için fonu devreye soktuk 17 milyar kredi imkanı getirdik.

KAMU BANKALARININ AMACI KAR ETMEK DEĞİL, EKONOMİYE DESTEK OLMAK

Kamu bankalarının mevduat faizlerini ortak bir kararla daha alt düzeyde bir mevduat alacaklar. Kamu bankalarının amacı kar etmek değil, ekonomiye destek olmak. Birçok ekonomiyle ilgili teşvik paketleri açıklandı. Doğu ve güneydoğudaki cazibe merkezleri başta olmak üzere ilave destek, yeniden yapılandırmalar, çek yasasında düzenleme, hileli iflaslar, iflas ertelemedeki düzenlemeler. Bu işler icap ettiği şekilde yapmaya devam edeceğiz.

Endişeye gerek yok, Türkiye ekonomisi birçok ülkenin ekonomisinden daha sağlam temellere oturuyor. Vatandaşlarımızın, işadamlarımızın endişeye kapılmasına gerek yok.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan dolar açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN