HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

“Emeklilik yaşı 65 değil”

Emeklilik yaşıyla ilgili de kamuoyunda yalan yanlış bilgiler paylaşıldığını ifade eden Çalışma ve Bakanı , 65 yaşında olunuyor diye yanlış bilgi var. Böyle bir şey söz konusu değil" şeklinde konuştu

Giriş Tarihi: 15.6.2018
“Emeklilik yaşı 65 değil”

Adana'da seçim çalışmaları için sahada bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve AK Parti Adana milletvekili adayı Jülide Sarıeroğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun meydanlarda SGK ile ilgili çarpıtmalarını hayret ve ibretle izlediğini belirtti. Sarıeroğlu, "Milletin gözünün içine baka baka birçok konuyu çarpıtarak yalan söylüyor. Rahmetli Savaş Ay'ın Kılıçdaroğlu dönemiyle ilgili görüntüler milletimizin hafızasından silinmedi. SGK'nın gayrimenkullerini satıyorlar diye eylem bile yapmaya kalkıştılar. Halbuki gayrimenkullerin satışı onun döneminde yönetim kurulunun şerhine rağmen yapılmış. 'Batıyor, satıyor' gibi algı oluşturmaya çalışıyor. Bizimkisi SPK gözetiminde rutin bir faaliyet" diye konuştu.

ASLI ASTARI YOK
Emeklilik yaşıyla ilgili de kamuoyunda yalan yanlış bilgiler paylaşıldığını ifade eden Bakan Sarıeroğlu, "65 yaşında emekli olunuyor diye yanlış bilgi var. Böyle bir şey söz konusu değil. 65 yaş uygulamasını 2036 sonrasında başlatıyoruz ve ilk emekliler de 2048'den itibaren olmaya başlayacak. Türkiye'de emeklilik yaşı 65 değil bunun altını çizmek istiyorum. Ülkemizde 2002 öncesi sisteme giren vatandaşlarımızın ortalama emeklilik yaşı 52 ile 54 arasında. Maaşlarla ilgili her hafta bir dekont çıkartıyorlar. Bunlar aslı astarı olmayan şeyler" şeklinde konuştu. Kılıçdaroğlu'nun kadınları 34 yaşında emekli etmekle övündüğünü belirten Sarıeroğlu, "Biz Türkiye'nin kalkınmasının kadınsız olmayacağını söylüyoruz. Kadınları çalışma hayatına dahil etmek için çaba sarf ediyoruz. 34 yaşında emekli edilene 70 yaşına kadar emekli maaşı ödenmesini hiçbir sistem kaldıramaz. 34 yaşında emekli olana yüksek emekli maaşı ödeme şartları oluşmaz. Kaç sene sistemde kalmış olabilir. 81 milyon SGK şemsiyesi altında. Kayıtlı istihdamı artıran, sağlık yelpazesini genişletmiş, bir SGK var. Daha da geliştireceğiz" dedi. SGK'nın şu anda çok çok güçlü olduğunun altını çizen Bakan Sarıeroğlu şunları söyledi: "Sigortalık oranı 12 milyonken, şu anda 22 milyona çıktı. Sistem kendini çevirir hale geldi" dedi.


Adana'da seçmenlerle bir araya gelen Bakan Sarıeroğlu, "Kılıçdaroğlu döneminde IMF kapılarında bekleyen bir Türkiye, emekli maaşları veremeyecek hale gelmiş bir SSK vardı. Şu anda böyle bir durum yok. Sistem dönüyor" diye konuştu.


Yurtdışından getirilen ilaçları da artık geri ödeme listesine aldıkları bilgisini veren Sarıeroğlu, "Hiçbir maliyet beklentimiz yok. Vatandaşın ihtiyaç duyduğu her şeyi hayata geçirmek için gayret ediyoruz" diye konuştu.

Ersin Ramoğlu-Nazan Erdem

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Emeklilik yaşı 65 değil”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN