HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

20 milyarlık destek

14 bankanın katılımıyla hazırlanan ile 40 bine yakın işletmeye yüzde 1.54 faizle 20 milyar TL destek sağlanacak. Bakan Albayrak, “Paketin Hazine’ye etkisi olmayacak” dedi

Giriş Tarihi: 11.1.2019
20 milyarlık destek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KOBİ'ye can suyu olacak destek paketini açıkladı. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Garanti Bankası, Denizbank, TEB, Yapı Kredi, QNB, Şekerbank, Alternatifbank, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım ve Albaraka Türk ile sonradan Akbank'ın katıldığı 'KOBİ Değer Kredisi'yle üretim ve ihracat yapan, yıllık cirosu 25 milyon TL ve altında olan işletmelere 20 milyarlık kaynak sağlanacak. Aylık yüzde 1.54 faizle (yıllık 18.50) kullandırılacak kredi 6 ay anapara ödemesiz, 36 ay vadeli olacak. İmalat ve ihracat yapanlar azami 1 milyon, ticaret ve hizmet sektörüyle uğraşanlar ise 500 bin TL kredi alabilecek. Piyasa faizinden 9 puan daha az olan destek paketiyle KOBİ'ler 4 milyar 100 milyon TL daha az faiz ödeyecek.
İstanbul'da düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Albayrak, 20 ila 40 bin işletmeye dokunacaklarını söyledi. Albayrak, KOBİ'lerin işletme sermayesi finansmanına erişiminin kolaylaştırılması, mali yapılarıyla beraber üretim, istihdam, ticaret, ihracat imkân ve kabiliyetinin güçlendirilmesini amaçladıklarını ifade etti.HAZİNE'YE YÜKÜ YOK
KOBİ Değer Kredisi'nin 13 bankanın kendi inisiyatifiyle hazırlandığını vurgulayan Albayrak, "Kredi destek programının Hazine'ye etkisi olmayacak. Kredi Garanti Fonu'nun halihazırda tahsis edilmiş, kullandırılıp ödenmiş olan limitlerinin tekrar kullandırılmasıdır. İlk günden beri bütçe disiplininden taviz vermeyeceğimizi söyledik. Bu konuda sonuna kadar kararlıyız" dedi.

BAKAN İNANDIĞI İÇİN HER DAİM BİRİLERİ ÜZÜLMEYE POZİTİF
Türkiye'de herkesin futbol ve ekonomiden anladığını söyleyen Bakan Albayrak, şöyle konuştu: "Her tarafta bir şey konuşuluyor. 81 milyon teknik direktör ve ekonomist... Bu yüzden sağlıklı ve rasyonel yorum yapmak zorundayız. Gerçekçi, somut, ayakları yere basan... 'Bakan çok gülüyor' diyorlar. 'Niye çok gülüyor?' Çünkü Türkiye'yi, kapasitesini, potansiyelini, yapabileceklerini biliyor ve buna inanıyor. İnandığı için her daim pozitif. Pozitif olacağız ki, toplumda herkes size bakıyor."

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, KOBİ'ler için yeni kredi paketini açıkladı

HAYAL DİYENLERE RAĞMEN…
Ekonomide dengelenme sürecinin devam ettiğini belirten Albayrak, "Enflasyon, kur, faizler ve CDS primlerinde sağladığımız iyileşmeyle 2018 hedeflerimizi tutturduk, 2019 motivasyonumuzu daha üst noktaya taşıdık" dedi. Albayrak, hedeflere, eylül, ekim, kasımdaki gelişmelere dayalı süreçlerdeki neticeleri gördükçe hayal diyenlere, farklı negatif algıyla bakanlara rağmen sağlam adımlarla ilerlediklerini söyledi. Albayrak, bu başarılı performans ile sağladıkları pozitif ivmeyi toplumun tüm kesimlerine yansıttıklarını ifade etti.

BANKALAR GÜÇLÜ VE SAĞLIKLI
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) bankalarla ilgili yaptığı çalışmadan da bahseden Albayrak, "Yapılan çalışmalar ortaya koymaktadır ki; sektörümüz sağlıklı ve güçlü yapısını korumakta. Bu çalışmalar dengelenme süreci boyunca devam edecek"dedi.BİRİLERİ ÜZÜLMEYE DEVAM EDECEK
Her gün 'resesyon, stagflasyon, slumpflasyon' gibi terimler üreterek algı oluşturmaya çalışan çevrelere de tepki gösteren Bakan Albayrak, şöyle konuştu: "Birileri ekonomide resesyon beklese de her gün literatürdeki farklı tanımlarla algı oluşturmaya çalışsa da üzülmeye devam edecek. Onlar üzülsünler, yeter ki toplum, ülke ve milletimiz sevinsin. Zerre rehavete kapılmadan aynı motivasyonla hatta daha fazla işimize sarılarak çalışmaya devam edeceğiz. Daha güzel yarınlar bizi bekliyor."

"2019 yılında da ihracatta rekorlar kırmaya devam edeceğiz"

4.1 MİLYAR DAHA AZ FAİZ
Aylık faizi yüzde 1.54 olan 'KOBİ Değer Kredisi'nin yıllık faizi yüzde 18.50'ye geliyor. Şu anda özellikle özel bankalarda KOBİ kredilerinin aylık faizi yüzde 2.27. Yıllık ise bu oran yüzde 27.30'ları buluyor. KOBİ'ler destek paketiyle 4.1 milyar TL daha az faiz ödemiş olacak.

118 MİLYARLIK KREDİ YAPILANDIRDIK
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, kasım itibarıyla bankaların yapılandırdığı kredilerin miktarının 118 milyar lira olduğunu söyledi. Yılsonu itibarıyla bankacılık sektörünün bilanço büyüklüğünün 4 trilyon TL'ye yaklaştığını ifade eden Aydın, "Bilanço içinde krediler 2.5 trilyon lira ile yüzde 62 pay almakta. Bu oran çok sayıda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeden daha yüksek. Tahsili gecikmiş alacak oranı yüzde 4'le makul düzeyde" dedi. Kredilerin yüzde 55'inin kurumsal, yüzde 25'inin KOBİ'ler, yüzde 20'sinin de bireysel müşterilere kullandırıldığını belirten Aydın, "Türkiye ekonomisinin bilançosu kendi bilançomuzdan daha önemli. Türkiye büyürse, kazanırsa ve güçlü olursa bizler de büyürüz" dedi.İŞ DÜNYASINDAN TEŞEKKÜR MESAJI

TOBB Başkanı: Rifat Hisarcıklıoğlu
KOBİ Değer Kredisi, finansman sıkıntısı yaşayan KOBİ'lerimiz için önemli bir müjde olmuş, reel sektörün moralini artırmıştır.

TESK Başkanı: Bendevi Palandöken
KOBİ Değer Kredisi tüm esnaf camiasına fayda sağlayacak. Bu kredi piyasaları rahatlatacak.

TİM Başkanı: İsmail Gülle
Ekonomi yönetimimiz sürati ve hedefi 12'den vuran müdahaleleri ile ekonominin bütün katmanlarını dikkate alıyor.

İSO Başkanı: Erdal Bahçıvan
Tam bir can suyu olacak. Ekonomide moral değerleri yükseltmek adına yeni yıla pozitif bir başlangıç oluşturacak.

İTO Başkanı: Şekib Avdagiç
Reel sektörün kaynak bakımından rahatlatılması ve teminatsız finansman, bugün en 'değerli' destektir.

ATO Başkanı: Gürsel Baran
Hükümetin reel sektöre yönelik destekleri KOBİ Değer Kredisi ile taçlandırıldı. Ekonominin kan dolaşımını hızlandıracak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
20 milyarlık destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN