JICA'dan İlbank'a dev kredi desteği

Giriş Tarihi: 27.3.2013
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı İller Bankası (İlbank), uluslararası kuruluşlarından yerel yönetimlere destek sağlamaya devam ediyor. İlbank, 2011'de belediyelerin altyapı projelerine yönelik 134 milyon dolarlık kredi desteği sağladığı Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ile bir anlaşma daha imzaladı. Taraflar anlaşmaya İller Bankası'nda gerçekleştirilen törenle imza attı. 54 milyon TL'lik JICA kredisi, Kütahya ve Kuşadası belediyelerinin kanalizasyon, yağmur suyu şebekesi ve atıksu arıtma tesisleri yapımında kullandırılacak.

BELEDİYELERE DESTEK
İmza töreninde konuşan İlbank Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Çalkan, JICA'dan sağlanan kredinin Kütahya ve Kuşadası'ndan sonra Osmaniye Belediyesi ile tamamlanacağını bildirdi. Çalkan, bundan sonraki süreçte farklı sektörlerde belediyelere yeni kredi kullandırmak için JICA'dan destek istediklerini belirtti. İlbank Genel Müdürü Tuncay Karaman, JICA ile yapılan anlaşma sonrası önemli bir işbirliği zemininin oluştuğunu belirtti. İki tarafın birbirini karşılıklı olarak iyi tanıdığını belirten Karaman, bu nedenle bundan sonraki sürecin daha hızlı işleyeceğini vurguladı. Yapılan alt kredi anlaşmasıyla Kütahya'ya 18 milyon, Kuşadası Belediyesi'ne ise 36 milyon TL verilecek.

VADESİ 25 YIL OLACAK
İlbank JICA'dan geçen yıl yaklaşık 13 milyar Japon Yeni kredi desteği sağlamıştı. Söz konusu krediden Bursa-Orhangazi Belediyesi'ne 31 milyon, Çanakkale-Biga'ya 10 milyon, Osmaniye-Kadirli'ye 9 milyon, Hatay-Reyhanlı'ya 8 milyon, Tekirdağ'a 115 milyon, Antalya- Mahmutlar'a 12 milyon, ÇanakkaleÇan Belediyesi'ne ise 25 milyon TL olarak kullandırıldı. Tuncay Karaman, kredi sağlanan belediyelerle yapılan sözleşme sonrası çalışmaların hızlı bir şekilde sürdüğünü ifade etti. Söz konusu kredinin vadesi 7 yıl geri ödemesiz dönem dahil olmak üzere toplam 25 yıl oldu. Geri ödemenin yılda iki kere krediden düşülmek suretiyle tahsil edilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
JICA'dan İlbank'a dev kredi desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN