Dünyada 24 saat böyle geçti(25.04.2016)

 • 1
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.04.2016)

'Esed rejimi soykırım yapıyor'

Uluslararası toplumun tüm çabalarına rağmen, Suriye'deki ateşkesi fiilen bitiren Beşşar Esed rejimi, son günlerde saldırılarını pazar yerlerine odakladı. Geçen haftadan bu yana Halep, İdlib ve Şam'daki pazar yeri saldırılarında 121 sivil hayatını kaybetti.
Sivil savunma ekiplerinden alınan bilgiye göre, geçen hafta başından bu yana Esed rejiminin Halep, İdlib ve Şam'da pazar yerlerini hedef alan saldırılarında toplam 121 sivil hayatını kaybetti. Halep'in Sahur semtinde 10, Bustan el Kasr semtinde 8, Salihiyn semtinde 5, Ağyur semtinde 4, Meşhed semtinde 12, Tarik el- Bab semtinde 12 sivil yaşamını yitirdi. Şam'ın Doğu Guta bölgesinde 4 ve Duma ilçesinde 13 sivil pazar yerlerine düzenlenen saldırılarda öldü.

Geçici ve kısmi ateşkesin yürürlüğe girdiği 27 Şubat'tan bu yana ülkedeki en kanlı gün olan 19 Nisan'da da İdlib'in Maarret en-Numan ilçesinde 47 sivil, Kafr Nubul beldesinde de 6 sivil yaşamını yitirmişti.

"Yaşanan bir soykırımdır"

Rejimin sadece sivillerin bulunduğu pazar yerlerine düzenlediği hava saldırıları hafta boyu devam etti. Muhalifleri fiziksel ve psikolojik baskı altında tutmak ve sivillerin muhaliflere verdiği desteği kırmak isteyen rejim güçleri, Halep ve Şam'da da pazar yerlerini vurdu.

Suriye ordusundan ayrılan Yarbay ve askeri strateji uzmanı Ahmed Rahal, AA muhabirine yaptığı açıklamada rejimin pazar yerlerini vurarak muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde yaşayan sivilleri göçe zorlamak istediğini söyledi. Rejimin siyasi çözüm şansı kalmadığını göstermeye çalıştığını savunan Rahal, "Yaşanan bir soykırımdır" dedi.

Esed rejimi güçleri, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 2254 nolu kararı çerçevesinde yürütülmesi öngörülen kısmi ve geçici ateşkesi ilk gününden bu yana ihlal ediyor. Geçen hafta BM arabuluculuğunda rejim heyeti ve muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) arasındaki dolaylı görüşmeler sürerken rejimin İdlib'teki pazar yeri saldırısı, ateşkesi fiilen sona erdirmişti.

MYK, ateşkesin fiilen son bulduğunu belirterek, İsviçre'nin Cenevre kentinde süren görüşmelere katılımını tek taraflı ertelemişti.

BM Suriye Özel Temsilcisi de Mistura da, 22 Nisan'da yaptığı açıklamada "(Ateşkes) bir an önce harekete geçilmezse büyük tehlike altında, tekrar rayına oturabilir ama çok acil harekete geçilmesi gerekiyor" demişti.

 • 2
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.04.2016)

Akıl alır gibi değil! Buzlarda dışkı kalıntısı çıktı!

Türkiye'de de pek çok şubesi bulunan fast food zincirinde skandal... İngiliz yayın kuruluşu BBC'de, yiyeceklerdeki hijyene yönelik araştırmaların yayınlandığı 'Rip Off Britain' adlı programda, tavuk ürünleri satan firmanın Birmingham'daki bir şubesinde kullanılan buzlarda dışkı kalıntıları olduğu ortaya çıkarıldı.
BBC'nin haberine göre; Leeds Beckett Üniversitesi'nde analiz sonuçlarını değerlendiren Dr. Margarita Gomez Escalada, "Buzlarda yüksek oranda bakteri bulduk" dedi.

Escalada, programdaki değerlendirmesinde şunları söyledi: "Buzlardaki dışkı organizmaları ya buzun yapıldığı suda ya da buzun kendisinde bir kirlenme olduğunu ortaya koyuyor. Bu da buzun tüketilmesiyle hastalık kapma riskini artıyor."

ŞİRKET AÇIKLAMA YAPTI

Dünyanın hemen her yerinde şubeleri bulunan fast food zinciri de araştırma sonucunun BBC'de yayınlanması üzerine bir açıklama yayınladı. Şirket, bulguların hayal kırıklığı yarattığını belirterek, "derhal inceleme başlatıldığını" açıkladı.

 • 3
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.04.2016)

F-16 savaş uçağı bu sefer yaşam kurtarmak için uçtu

Norveç Hava Kuvvetleri sıra dışı bir askeri operasyon düzenledi. Norveç'in kuzeyindeki Tromsö kenti hastanesinde ölümle kalım arasında gidip gelen bir hasta için gerekli olan kalp ve akciğer makinasının acil nakli için Norveç Hava Kuvvetleri'ne ait bir F-16 savaş uçağı kullanıldı.
Tromsö hastanesindeki hasta için gerekli olan kalp ve akciğer makinasının Trondheim kentindeki hastaneden acilen nakledilebilmesi için gerekli ambulans uçağı bulamayan hastane yetkilileri, Norveç Hava Kuvvetleri yetkilileri ile ilişkiye geçtiler.

Tromsö Hastanesi Başhekimi Anders Wetting Carlssen ''Hava Kuvvetlerine telefon ettiğimizde başka hiç bir soru sormadan yardımcı olacaklarını belirttiler.

Sadece cihazın büyüklüğünü sordular. İlişkiye geçmemizden 40 dakika sonra gereksinim duyduğumuz kalp ve ciğer makinası F- 16 savaş uçağı ile Tromsö'ye doğru yola çıkmıştı'' diye konuştu.

Trondheim kentinde bulunan Norveç Hava Kuvvetleri Filo Komutanı Björge Kleppe de hastane başhekiminden gelen yardım telefonu için ''Eğitim uçuşu için bir F-16 uçağımız pist başında bulunuyordu. Tekrardan bir öncelik değerlendirmesi yaptık. Yardım talebinin çok önemli olduğunu düşündüğümüz için katkıda bulunmak istedik '' dedi.

Normal şartlarda 35 dakika süren uçuş süresinin bu sefer 25 dakikada tamamlanmasının ardından gerekli olan kalp ve ciğer makinasının Tromsö hastanesine ulaştırıldığı belirtildi.

 • 4
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.04.2016)

Bakir İzzetbegoviç'ten Erdoğan anısı

Bosna Hersek Başkanlık Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç babasının ölüm döşeğinde Bosna'yı Erdoğan'a vasiyet ettiğini açıkladı.

ERDOĞAN'LA DOSTLUK BABAMDAN MİRAS

Türkiye'nin yöneticileriyle, özellikle de, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yakın ilişkilerinizin olduğunu biliyoruz. Nasıl bir ilişkiniz var?Aslında bu dostluğu babamdan devraldım diyebilirim. Yakın ilişkimiz, babamın vefatından sonra başladı. Aramızda iyi bir arkadaşlığın var ve bu arkadaşlık iki devlet adamının ülkelerinin çıkarı için tesis ettiklerinin de ötesinde bir şey. Cumhurbaşkanı Erdoğan, benim gözümde diğer bütün politikacılardan ve devlet adamlarından çok farklı bir yere sahip.

BOSNA'YI ÖLÜM DÖŞEĞİNDE ERDOĞAN'A EMANET ETTİ

Aliya İzetbegoviç ve Erdoğan da oldukça yakın ilişki içerisindeydi.

Aliya, Tayyip Bey'le görüştüğünde tecrübeli ve akıllı bir devlet adamıydı. Gerek hapishane döneminde, gerekse savaş sırasında çok farklı insanları tanıma ve inceleme imkanına kavuşmuştu. İnsanların ruhunu iyi tanıyan ve ilk bakışta iyi ve kötü yönlerini, karakterlerinin güçlü ve zayıf noktalarını çıkarabilen birisiydi. Erdoğan'ın inancını, liderlik kapasitesini ve içindeki gücü ilk bakışta keşfetmişti.Ölüm döşeğinde, Erdoğan'ı çağırıp Bosna Hersek'i ona emanet etmişti. Bunu gerçekten ölüm döşeğinde, hasta yatağında yapmıştı. Erdoğan'ın son ziyaretinde, bütün gücünü toplamaya çalışmış ve istediği etkiyi bırakmak için gayret göstermişti. Nitekim, Erdoğan ziyaretinin ardından son derece mutlu ayrılmış ve rahmetli Aliya'nın iyileşiyor olduğunu düşünmeye başlamıştı. Bu ziyaret Cumartesi öğleden sonra gerçekleşti ve babam ertesi gün öğleden önce ruhunu teslim etti.

 • 5
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.04.2016)

Aynı yalan aynı isim

New York Times gazetesinde Türkiye'yle ilgili yalan haberleriyle ünlenen Ceylan Yeğinsu, şimdi de devletin Ermeni mülklerine el koymaya başladığı iftirasını ortaya attı
New York Times gazetesinde sıklıkla Türkiye'yle ilgili uydurma haberlere imza atan Türk gazeteci Ceylan Yeğinsu, skandallarına bir yenisini daha ekledi. Yeğinsu, "Türkiye'nin kiliselere ve topraklara el koyması, Ermenileri alarma geçirdi" başlıklı yazısında, devletin, Ermenileri ve diğer gayrimüslim unsurları doğu bölgelerinden uzaklaştırma stratejisini uygulamaya başladığını iddia etti. Yeğinsu'nun sözde makalesinin hiçbir somut kanıt taşımadan, sadece iddialar ve söylentiler üzerine kurulu oluşu da dikkat çekti.

PKK'ya yönelik operasyonlar sırasında hasar gören dini yapıların restorasyon amacıyla kullanıma kapatılmasını, hükümetin gayrimüslimlerin mallarına el koyma hamlesi olarak yorumlayan Yeğinsu'nun, 1915 olaylarına da atıf yaparak, Amerikalı okuyucularda 'soykırım' çağrışımları yapmaya çalıştığı görüldü.

Ceylan Yeğinsu, hükümetin geçtiğimiz yıl Kamp Armen adlı Ermeni yetimhanesini Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı'na geri vermesini de yazısında hatırlattı; ancak bu gelişmeyi "seçim yatırımı" olarak isimlendirerek, okuyucuyu bir kez daha yanılttı.

TEK TARAFLI YORUMLAR

Yazıda, getirilen ağır eleştirilerin ve ithamların herhangi bir kanıta dayanmamasının yanı sıra, konunun diğer tarafı olan devlet yetkililerinin açıklamalarına yer verilmemesi de, Yeğinsu'nun provokatif üslubunun bir diğer işareti olarak kayıtlara geçti.

Türk asıllı olmasına rağmen, her fırsatta kendi devletini ABD kamuoyuna şikâyet etmekten ve asılsız haberlerle yıpratmaktan çekinmeyen Ceylan Yeğinsu, daha önce de Türkiye'nin terör örgütü DAEŞ'e yardım ve yataklık ettiği iftirasıyla gündeme gelmişti.

 • 6
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.04.2016)

Hawaii-San Francisco uçuşu tamam!

Güneş enerjisiyle çalışan Solar Impulse-2, en zorlu test etabında Pasifik Okyanusu'nun üzerinden geçti
Güneş enerjisiyle çalışan Solar Impulse-2 uçağı, ABD'nin San Francisco kentine iniş yaptı. Uçağın iki pilotundan biri olan Bertrand Piccard Hawaii'den 3 gün önce havalanan Solar Impulse 2'nin 56 saat süren 4 bin km'ik uçuşun ardından sorunsuz bir şekilde Pasifik Okyanusu'nu geçtiğini açıkladı. Piccard, uçuş boyunca kendini tamamen güvende hissettiğini dile getirdi. Dünya turuna 5 Mart 2015'te Abu Dabi'den başlayan Solar Impulse-2 Hindistan, Myanmar, Çin, Japonya ve Hawaii'ye uğradı. Uçak, rotasında bulunmamasına rağmen kuvvetli rüzgârların kanatlarına verdiği zarar sebebiyle Japonya'da 1 ay planlanmamış mola verdi. 5 günlük zorlu Japonya-Hawaii etabında bataryaları hasar gören uçak bakıma girdi. Sıradaki plan, uçağın Atlantik'i geçerek başlangıç noktası olan Abu Dabi'ye dönmesi. Uçağın mucidi ve pilotları Bertrand Piccard ve Andre Borschberg de dünyanın çevresini güneş enerjisiyle dolaşan ilk insanlar olarak tarihe geçecek.

BİZE ULAŞIN