Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada 24 saat böyle geçti(31.05.2016)

 • 1
 • 37
Dünyada 24 saat böyle geçti(31.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(31.05.2016)

Dünyada 24 saatte yaşanan gelişmeleri sizin için derledik...

İŞTE O HABERLER

 • 2
 • 37
Dünyada 24 saat böyle geçti(31.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(31.05.2016)

ABD Büyükelçisi Bass'tan YPG ve PKK açıklaması

ABD Ankara Büyükelçisi John Bass, Amerikan askerlerinin YPG arması takmasına açıklık getirdi, PKK'ya silah bırakma çağrısında bulundu
Güneydoğu İş Kadınları Zirvesine katılmak üzere Şanlıurfa'ya gelen ABD Ankara Büyükelçisi John Bass, Suriye'de YPG'yle birlikte DAEŞ'e karşı mücadele eden ABD'li askerin YPG arması takmasının politikalarıyla ilgili olmadığını belirtti.

İZİN ALINMADAN YAPILDI

Bass, "YPG'ye danışmanlık yapan ve YPG armaları takan askerlerimizle alakalı son birkaç gündür çok şeyin konuşulduğunu biliyorum. Bu Pentagon sözcüsünün de belirttiği gibi kişisel hareketler, izin alınmadan yapılan hareketlerdir ve düzeltilmişlerdir. DAEŞ'e karşı yürütülen savaşta bu ABD'nin bir politikasını yansıtmamaktadır, politika seçimi değildir." şeklinde konuştu.

PKK'YA SİLAH BIRAK ÇAĞRISI

Bass, barış müzakerelerinin devam edebilmesi için PKK'nın en kısa sürede silah bırakması gerektiğini her zaman olduğu gibi yinelediklerini belirterek şunları söyledi;

"Bu Güneydoğu'daki çatışma ortamı çok uzun süredir devam ediyor. Bu şiddetin kesinlikle durması gerekiyor. Bunun ilk ve en önemli adımı da PKK'nın şiddete son verip silahları da bırakmasıdır. Gelecekte herkesin huzur içinde yaşayabileceği bir ortam oluşturmak ve bir müzakere masasına oturup sonuca varmak için PKK'ya silahlarını bırakmaları için çağrı yapmaya devam ediyoruz" dedi.

 • 3
 • 37
Dünyada 24 saat böyle geçti(31.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(31.05.2016)

Almanya'daki Türkler'den o yasaya tepki

2 Haziran'da Alman Parlamentosu'nun sözde soykırım tasarısının görüşmesinden bir gün önce Türkler büyük bir gösteri düzenleyecek.
2 milyon üzerinde Türk'ün yaşadığı Almanya'da 2 Haziran'da Parlamento'da görüşülecek olan Sözde Ermeni Soykırımı hakkında oylanacak karara karşıTürk sivil toplum örgütleri 1 Haziran'da Almanya'nın başkenti Berlin'de geniş çaplı bir gösteri düzenleyecek.

SANATÇI VE FUTBOLCULAR DA DESTEK VERECEK

Brandenburg Kapısı'nda saat 18.00'de düzenlenecek gösteriye Türkiye'den de sanatçılar ve futbolcular da katılacak.

KATILIM ONBİNLERİ BULACAK

Protesto gösterisine tüm Almanya'dan on bin kişinin katılması bekleniyor. Gösteride sanatçı Uğur Işılak'ın da kısa bir konser vereceği öğrenildi.

Almanya çapında Türk derneklerinin üyeleri otobüsler kiralayarak yarın Berlin'e gelecek. Göstericiler Bundestag tarafından 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını gündeme alınmasına karşı ''Ermeni soykırımı yalanını reddediyoruz'' diyecek.

 • 4
 • 37
Dünyada 24 saat böyle geçti(31.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(31.05.2016)

Dışişleri Bakanlığı'ndan Rusya'ya İdlip tepkisi: Hiçbir savunma aklayamayacak

Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın İdlib'de sivil hedeflere yönelik saldırısını sert bir mesajla kınadı
Dışişleri Bakanlığı, İdlip'te bir hastaneye gerçekleştirilen hava saldırısıyla ilgili açıklama yaparak, "Suriye'de siyasi bir çözümü ve Çatışmaların Durdurulması Mutabakatı'nı savunduğunu söyleyen Rusya Federasyonu'nun, bu ilkeleri pervasızca ayaklar altına almakta olduğu açıktır. Rejim ve Rusya Federasyonu'nun, tarih ve maşeri vicdan önünde hiçbir savunmanın aklayamayacağı ölçüdeki bu suçları karşısında uluslararası camianın üzerine düşeni daha fazla gecikmeden yerine getirmesini bekliyoruz" dedi.

Dışişleri'nden yapılan yazılı açıklamada, Rusya uçakları tarafından İdlib Ulusal Hastanesi, Abrar Camii ve diğer sivil hedeflere yapıldığı bildirilen saldırıları kınanarak, şöyle denildi:

"Rejim ve Rusya Federasyonu'nun Suriye'de işlemekte olduğu suçlara bugün sabaha karşı bir yenisi daha eklenmiştir. İdlip Ulusal Hastanesi, Abrar Camii ve diğer sivil hedeflere RF uçaklarınca yapıldığı bildirilen saldırılarda ilk belirlemelere göre 60'ın üzerinde sivil hayatını kaybetmiştir. Yaralı sayısının iki yüze yaklaştığı tahmin edilmektedir. Şiddetle kınadığımız, derin infial uyandıran bu saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Suriye'de siyasi bir çözümü ve Çatışmaların Durdurulması Mutabakatı'nı savunduğunu söyleyen Rusya Federasyonu'nun, bu ilkeleri pervasızca ayaklar altına almakta olduğu açıktır. Rejim ve Rusya Federasyonu'nun, tarih ve maşeri vicdan önünde hiçbir savunmanın aklayamayacağı ölçüdeki bu suçları karşısında uluslararası camianın üzerine düşeni daha fazla gecikmeden yerine getirmesini bekliyoruz."

 • 5
 • 37
Dünyada 24 saat böyle geçti(31.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(31.05.2016)

İki yüzlü 'YPG' yorumu

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan YPG arması taşıyan ABD'li askerlerin fotoğrafı Türkiye'nin tepkisini çekti. Türkiye'nin uyarılarına rağmen PKK'nın Suriye uzantısı YPG ile iş birliğini sürdüren ABD'yi savunan batı "Türkiye'nin bu ittifakla çileden çıktığını" söyleyerek terör ortaklığına arka çıktı.
Geçtiğimiz hafta, PYD'nin askeri kolu YPG'nin armasını taşıyan ABD askerlerinin fotoğrafları yayınlandı. ABD'nin PYD ve YPG'ye verdiği destek biliniyordu ancak yine de somut bir şekilde dünya kamuoyuna yansıması ve ABD askerlerinin YPG armalı şovu Türkiye'nin tepkisini çekti.

Olayın ardından açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "ABD'ye tavsiyemiz, "Tavsiyemiz Suriye'nin diğer bölgelerinde DAEŞ'in, El-Nusra'nın, El-Kaide'nin armasını taksınlar" ifadelerini kullanmıştı.

"Türkiye çileden çıkmış!"

Türkiye'ye rağmen PYD ile iş birliğini sürdüren ABD'ye sonuna kadar destek sağlayan batı medyası, her zaman olduğu gibi yine terör ittifakındaki safını belli etti. İngiliz Times gazetesi, bu ittifakın "Türkiye'yi çileden çıkardığını" iddia etti. Bu iddia ile yetinmeyen gazete, Türkiye'nin Suriye'deki politikasının "başına buyruk" olduğunu söyleyecek kadar da ileri gitti.Gazetede yer alan bir diğer yorum ise, Türkiye'nin, ABD'ye PYD konusunda karşı çıkmasının, DAEŞ'le mücadele konusunda engel oluştuğunu öne sürdü. Türkiye'nin, aylardır DAEŞ mevzilerini bombalamasına ve örgüte ağır kayıplar verdirmesine rağmen bu ifadelerin kullanılması oldukça manidar.

 • 6
 • 37
Dünyada 24 saat böyle geçti(31.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(31.05.2016)

Zirve aşkına eşini ölüme terk etti

Everest'e tırmanan Robert Gropel, hastalanan eşi Maria Strydom'u bırakıp zirveye çıktı. Geri döndüğünde eşinin hastalığı ilerlemişti, bir süre sonra da hayatını kaybetti. Gropel, "Ona 'Zirveye çıksam alınır mısın' dedim. Onsuz zirvenin keyfi yoktu" dedi.
Dünyanın en yüksek dağı Everest'e tırmanırken hayatını kaybeden 34 yaşındaki Avustralyalı akademisyen Maria Strydom'ın son anlarına ilişkin çarpıcı ayrıntılar ortaya çıktı. Avustralya basınına konuşan genç kadının eşi Robert Gropel, Strydom'ı zirveyi görebilmek için yarım saat kadar yalnız bıraktığı için suçluluk hissettiğini söyledi. Habertürk gazetesinde yer alan habere göre, eşi gibi akademisyen olan Gropel olayı şöyle anlattı:

"Zirveye 15 dakika mesafede Maria rahatsızlandı ve çıkamayacağını söyledi. Ona benim zirve yapmamdan alınıp alınmayacağımı sordum. Devam etmemi ve beni bekleyeceğini söyledi. Zirveye çıktığımda özel bir durum hissetmedim çünkü o yanımda değildi. Hemen aşağı indim. Onunla inişe başladık ama yürüyemedi. Kılavuzlar oksijen ve ilaç verdi. Biraz sonra bilincini yitirdi ve onu kurtaramadık."

 • 7
 • 37
Dünyada 24 saat böyle geçti(31.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(31.05.2016)

BİZE ULAŞIN