Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada 24 saat böyle geçti(29.02.2016)

 • 1
 • 24
Dünyada 24 saat böyle geçti(29.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(29.02.2016)

Genelkurmay Başkanlığı, 10 adet F-16 uçağının Suriye sınırında devriye uçuşu yaptığını açıkladı.
Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "10 adet F-16 uçağı ile Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra edilmiştir" denildi.

 • 2
 • 24
Dünyada 24 saat böyle geçti(29.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(29.02.2016)

Rusya'da ortalama maaşın 430 dolara kadar geriledi. Durum böyle devam ederse Rusya'daki iş gücü maliyeti Çin'in bile altına düşebilir.

Rusya'da dolar bazında ortalama maaş yaklaşık 430 dolara kadar geriledi. Yapılan son resmi açıklamalar ardından "Rusya'da bu gidişle iş gücü maliyetleri Çin'den bile daha düşük düzeye gelecek" yorumlarına neden oldu.

Yüzde 4 düşüş bekleniyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Maksim Topilin, 2016 yılında reel maaşlarda yüzde 3-4 düşüş beklendiğini açıkladı.

Turkrus'un haberine göre katıldığı televizyon kanalında değerlendirmelerde bulunan Rus Bakan, "Kriz şartlarına alışmamız lazım. Bu sene reel maaşlar çok dramatik olmasa da düşmeye devam edecek. Bu düşüş yüzde 3-4 civarında bekleniyor" dedi.

Devlet İstatistik Dairesi Rosstat'ın verilerine göre, Rusya'da geçtiğimiz ocak ayında ortalamamaaş yıllık olarak, ruble bazında yüzde 3,1 artarak 32 bin 122 rubleye yükseldi. Ancak dolarmbazında ortalama maaşın yaklaşık 430 dolara kadar düştüğü görülüyor.

Rusya'nın enflasyon oranı

Ocak 2015'de 31 bin 200 ruble olan ortalama maaş, o günkü kur üzerinden hesaplandığında 500 dolara tekabül ediyordu.

Rusya'da ortalam maaşlar son beş yılda en yüksek nokta olarak 42 bin 685 rubleye kadar çıkmıştı.

Rusya'da halkın enflasyondan arındırılmış reel gelirleri son bir yılda yüzde 6,3 geriledi. Geçen yıl enflasyon ise yüzde 13'ü bulmuştu.

 • 3
 • 24
Dünyada 24 saat böyle geçti(29.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(29.02.2016)

Clinton ezdi geçti

ABD'de 12 eyalette ön seçimlerin yapılacağı 'Süper Salı' öncesi Hillary Clinton, Güney Carolina'da etkileyici bir zafer kazandı. Clinton, rakibi Sanders'a 47 puan fark attı
ABD başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti'den gösterilecek aday için dördüncü ön seçim önceki gün Güney Carolina'da gerçekleşti. Eyaletin büyük çoğunluğu siyahi olan seçmenlerinin desteğini alan ABD eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, yüzde 73,5'lik oy oranıyla rakibi sosyalist Senatör Bernie Sanders'a 47 puanlık bir fark attı. İlk kez Sanders önünde bu denli farkla öne geçen Clinton etkileyici bir konuşma yaptı ve kampanyasının yarından itibaren tüm ABD'deki her oy için tek tek savaşacağını söyledi. Clinton, Cumhuriyetçi Başkan adayı işadamı Donald Trump'ın "ABD'yi yeniden büyük yapacağız" sloganına da "Bizim ABD'yi yeniden büyük yapmamıza gerek yok. Çünkü hiçbir zaman büyük olmayı bırakmadı. Fakat ABD'yi tekrar bir araya getirmeye ihtiyacımız var. Duvarlar inşa etmek yerine engelleri devirmeliyiz. Ülkede daha fazla sevgiye ve merhamete ihtiyacımız var. Bunu size kalbimin en derin noktalarından söylüyorum" diyerek cevap verdi.

'SÜPER SALI' ÖNCESİ MORAL
2008 yılındaki ön seçimleri siyahilerin ağırlıklı olarak ABD Başkanı Barack Obama'ya oy vermesiyle kaybeden Clinton önceki gün ise oldukça etkileyici bir geri dönüş yaptı. Yaklaşık 12 eyalette aynı anda ön seçimlerin yapılacağı "Süper Salı" olarak adlandırılan yarış öncesi siyahi seçmenin yüzde 87'sinin desteğini alan Clinton, kadınların yüzde 79'unun da bir numaralı tercihi oldu. 17-29 yaş grubu haricinde tüm yaş gruplarında yüzde 75'in üzerinde destekçi bulan Clinton'a, Başkan Obama'nın politikalarının devam etmesi gerektiğini düşünenlerin de yüzde 81'i oy verdi. Seçim sonuçlarından büyük hayal kırıklığı duyan ve gençlerin gözdesi olan sosyalist aday Bernie Sanders, ilk rakamların ortaya çıkmasının ardından hiçbir açıklama yapmadan eyaletten sessiz sedasız ayrıldı.

 • 4
 • 24
Dünyada 24 saat böyle geçti(29.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(29.02.2016)

Ev partisinde katliam: 14 ölü

Hintli muhasebeci akrabalarını 'parti vereceğim' diye evine çağırdı. Yemeklerine uyku hapı koyduğu 7'si çocuk 14 kişiyi boğazlarını keserek öldüren katil kendini astı
Hindistan'ın Mumbai kenti yakınlarındaki Thane bölgesinde yaşayan bir yeminli muhasebeci, evinde ağırladığı aile üyelerinden 14 kişiyi öldürdü ve daha sonra kendini asarak intihar etti. 32 yaşındaki Hasnin Anwar Warekar isimli hesap uzmanının, evinde kendi düzenlediği ve aile üyelerinin katıldığı bir kutlama partisinde cinayeti işlediği belirtildi. Thane'ye bağlı Kasarvadavli mahallesinde bulunan evde olay yeri incelemesi yürüten polis birimleri, cesetlerin hepsinin yataklarında boğazları kesilmiş halde olduğunu ve Warekar'ın kendini astığı yerin yakınında büyük bir bıçağın bulunduğunu aktardı.

TEK KURTULAN KIZ KARDEŞİ OLDU
Ölenlerden 6'sının akrabalarının çocukları, kalanların da Warekar'ın çocuğu, karısı ve kardeşleri olduğu belirtildi. Binaya baskın yapan polis, katliamdan kurtulan tek aile üyesinin Warekar'ın 21 yaşındaki kız kardeşi olduğu tespit etti. İsmi açıklanmayan yaralı kızın şu an hastanede tedavi gördüğü ifade edildi. Doktorlar, ağır travma halinde olan Warekar'ın kız kardeşinin basına herhangi bir açıklama yapacak durumunun olmadığını söyledi.

NEDENİ MİRAS KAVGASI MI?
Cesetlerin adli tıp incelemesinde ise katliam kurbanlarının vücudunda sakinleştirici maddeye rastlandı. Adli tıp yetkilileri, katil Warekar'ın söz konusu bayıltıcı ilacı, yemeklerin içine kattığını belirtti. Yetkililerin yaptığı tahmine göre Warekar, cinayeti işlemek için yemeğin ardından bütün aile üyelerinin uyumasını bekledi. Cinayetin hangi sebeple işlendiği ise henüz bilinmiyor. Katilin yakınlarıyla konuşan polis yetkililerinden Gajanan Laxman Kabdule, Fransız AFP haber ajansına verdiği demeçte Warekar'ın bir psikolojik sorunu bulunmadığını söyledi. Hindistan'ın devlet ajanslarından Press Trust'ta konuya dair yer alan bir haberde ise, Warekar'ın yakın zamanda kardeşleriyle bir miras tartışmasına girdiği iddia edildi. Polis ekipleri, cinayetin asıl sebebinin aydınlatılması için hayatta kalan tek görgü tanığı olan Warekar'ın kardeşinin şuurunun yerine gelmesini bekliyor.

 • 5
 • 24
Dünyada 24 saat böyle geçti(29.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(29.02.2016)

Tahran'daki tüm vekiller reformcuların

İran'da cuma günü düzenlenen parlamento ve Uzmanlık Meclisi seçimlerinde oy sayım işlemleri devam ederken, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin reformlarını destekleyen "Umut Listesi" adlı blok, başkent Tahran'da 30 milletvekilliğinin tamamını elde etti. Muhafazakârların Tahran'da tek bir vekil bile çıkaramaması büyük bir şok olurken, ülkenin diğer kesimlerinden gelecek sonuçların ardından, meclisteki aritmetiğin nasıl şekilleneceği merak ediliyor. Cumhurbaşkanı Ruhani, yapmak istediği reformların veto yemeden çıkabilmesi için, 290 milletvekiline sahip İran Parlamentosu'nda ciddi bir desteğe ihtiyaç duyuyor. Yine oy sayımının devam ettiği Uzmanlar Meclisi seçiminde ise, eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani ve Hasan Ruhani birinci ve ikinci sırada yer aldı. Dini Lider Ali Hamaney'in yakın çevresinden çok sayıda ismin alt sıralara düşmesiyse dikkat çekti. Uzmanlar Meclisi, Hamaney'in önümüzdeki 8 yıl içinde ölmesi durumunda, yeni dini lideri seçecek.

 • 6
 • 24
Dünyada 24 saat böyle geçti(29.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(29.02.2016)
 • 7
 • 24
Dünyada 24 saat böyle geçti(29.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(29.02.2016)

Rusya'da maden faciası: 36 ölü

Rusya'nın kuzeyindeki Vorkuta bölgesinde bir kömür madeninde meydana gelen grizu patlamasında beşi kurtarma görevlisi toplam 36 kişinin öldüğü açıklandı.
Perşembe günü madende metan gazı sızıntısı sonucu meydana gelen patlamada dört madenci hayatını kaybetmiş 26 işçi de mahsur kalmıştı.
BBC Türkçe'de yer alan bilgilere göre; Madende meydana gelen üçüncü patlamayla bu madencilerin yanı sıra, yardıma gelen kurtarma ekibinden beş kişinin de öldüğü açıklandı.
Patlamanın ardından Kuzey Kutup Dairesi'ndeki madende yürütülen kurtarma çalışmaları durduruldu.Yetkililer, bunun Rusya'nın yakın tarihindeki en büyük maden facialarından biri olduğunu söylüyor. Rusya Afet ve Acil Durumlar Bakanı Vladimir Puçkov, "Madeni etkileyen koşullar kimsenin kurtulmasına izin vermedi. 26 madencinin olduğu bölümde, sıcaklık artmış ve oksijen kalmamıştı" dedi.

BİZE ULAŞIN