Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arslan:”sivil Toplum Kuruluşları Bir Toplumun Kalbidir”

Giriş Tarihi: 23.3.2015 10:08 Güncelleme Tarihi: 23.3.2015 10:35
Arslan:”sivil Toplum Kuruluşları Bir Toplumun Kalbidir”
AK Parti Milletvekili Aday Adayı M. Emin Arslan bir basın açıklaması yaparak, Sivil Toplum Kuruluşları’nın önemine vurgu yaptı.
İslam dininin Sivil Toplum Kuruluşlarına verdiği öneme değinen Arslan, Osmanlı döneminden örnekler vererek, “Ecdadımız Sivil Toplum Kuruluşları’na çok önem verdikleri için asırlarca bir imparatorluğun bekasını sağlamıştır” dedi.
Arslan, Sivil Toplum Kuruluşları’nın bir toplumun vicdanı, merhameti, gönlü ve kalbi olduğunu belirterek, ”Toplumu ve devletleri ayakta tutan erk’ler vardır. Bu güçler sadece madde ve materyal alanlarla sınırlı ise çökmeye mahkûmdur. Bu yapıların mutlaka mana ile de buluşması ve donatılması gerekmektedir. Bizler, gönül medeniyetimizi oluşturan dinamikleri tespit etmeliyiz. Geçmişimizdeki uygulamalar bunu bize öğretmekte ve öngörmektedir. Kemale ermiş İslam dininin uygulayıcısı ve önderimiz, rehberimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v) hayatı ve öğretileri, bize hep örnek teşkil etmiştir. Sivil toplumun bariz ve somut örneklerini Hz. Muhammed’in (s.a.v) hayatında Mekke’de görmekteyiz. Hılful fudul (Erdemliler ve Faziletliler Birliği) zayıfın, mağdurun, muhacirin hakkını savunmak ve iade edebilmek için oluşturulmuş bir birliktir. Özellikle ecdadımız Osmanlı’da 650 yıl üç kıtada özgürlük ve adaletini bu tip kurum ve kuruluşlar sayesinde yürütmüştür. Mahallenin önemli birkaç noktasına sadaka taşı konularak mağdur ve muhtaçları geleneğinde tutan, bununla kalmayıp göçmen kuşların haklarını dahi gözeten bir medeniyettir Osmanlı. Ahi Evran geleneği de, yine ecdadımızın maddi ve manevi konularını öncelemiş ve huzurlu bir toplumun inşası için belli prensipler oluşturmuşlardır. Bugün bizlerde yeni bir dünya, yeni bir Türkiye ve yeni bir Gaziantep diyorsak, mutlaka gönül medeniyetimizin kodları olan manevi önceliklerimizi ön planda tutmalıyız. Bizler medeniyetimizi ihya ve inşa ederken mutlaka sivil toplumu daha aktif hale getirip, inisiyatif potansiyelini azami ölçüde artırarak daha mutlu aileler toplumlar oluşturmalıyız. Yeni Gaziantep, Yeni Türkiye ve Yeni Dünya’nın inşasını ancak bu şekilde gerçekleştirebiliriz” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arslan:”sivil Toplum Kuruluşları Bir Toplumun Kalbidir”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN