Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atatürk'e umut veren konak artık kültüre hizmet edecek

Giriş Tarihi: 18.12.2014
Atatürk'e umut veren konak artık kültüre hizmet edecek
Mustafa Kemal Paşa'nın Mondros Ateşken Anlaşması'ndan hemen sonra 8 Kasım 1918'de Adana'nın ileri gelenleriyle 'işgale hazırlık ve direniş' için görüştüğü, milli mücadele konusunda umudunun arttığı tarihi Şakir Paşa Konağı, restorasyonla yeniden ayağa kalktı. Büyükşehir Belediyesi'nin Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) desteğiyle restore ettiği konak artık Çukurova Kültürünü Araştırma Geliştirme ve Yaşatma Merkezi olarak hizmet verecek.

DÖNEMİNİ YANSITIYOR

Adana valilerinden Şakir Paşa'nın kentte görev yaptığı 1888-1890 yılları arasında inşa edilen tarihi konak, Büyükşehir Belediyesi Proje Daire Başkanlığı'nın hazırladığı proje kapsamında ÇKA desteğiyle restore edildi. Tam 10 ay süren restorasyon için ÇKA 713 bin lira, Büyükşehir Belediyesi ise 386 bin lira harcadı. Baştan aşağı orijinaline uygun olarak, ahşap ve tuğla malzeme kullanılarak yenilenen iki katlı konağın iç dekorasyonu, yapıldığı dönemi yansıtacak şekilde tasarlandı.

ATATÜRK COŞKUYU GÖRDÜ

Vali Mustafa Büyük konağın Çukurova kültürüne hizmet vereceğini vurgularken, Başkan Sözlü, "8 Kasım 1918'de, konaktaki toplantıda, Adanalıların vatanını savunmak uğrundaki coşkusunu gören Mustafa Kemal Paşa, 'Evet, evet. Bu topraklarda düşman çizmesi gezemeyecek' demiştir" diye konuştu. Öğrencilerin müzik dinletisiyle tören devam etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atatürk'e umut veren konak artık kültüre hizmet edecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN