Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Katma değerli ürünlerin ihracatta payı artmalı

GSO Başkanı Adil Konukoğlu, sanayinin gelişmesi için teknolojisi ve katma değeri yüksek ürünlerin ihracattaki payının artması gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 28.12.2014
Katma değerli ürünlerin ihracatta payı artmalı
Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, ihracat artışının sürdürülebilir kılınması için teknolojisi ve katma değeri yüksek ürünlerin ihracatına doğru mutlaka yelken açmak gerektiğini söyledi. Konukoğlu, GSO Meclis Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Sanayi Odası'nın kuruluşunun 25'inci yılını kutladıklarını anımsatarak, bu süreçte Gaziantep sanayisinin ne kadar hızlı geliştiğine dikkati çekti.

6'NCILIĞI KORUYORUZ

Odanın 1989'da kuruluşunun temelini atan Kurucu Komite'de yer alan sanayicilerden vefat edenleri rahmetle anıp dua okuyan Konukoğlu, Ocak-Kasım 2014 döneminde ihracatlarının yüzde 2,2 oranında arttığını hatırlattı. Bölge ülkelerinde yaşanan sorunlardan dolayı Gaziantep ihracatındaki çift haneli artışın azaldığını anlatan Konukoğlu, "En fazla ihracat yapan 6'ncı il konumunu koruyoruz. Bu gidişatı sürdürülebilir hale getirmek için bir an önce teknolojisi ve katma değeri yüksek ürünlerin ihracatına doğru mutlaka yelken açmamız lazım" diye konuştu.

TASARIMDA ikiNCİ

Gaziantep'te ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 114 olduğunun altını çizen Konukoğlu, katma değeri yüksek ürün üreten Bursa ve Kocaeli illerinde ise bu oranın daha yüksek olduğuna dikkati çekti. Sigortalı çalışan sayısında, OSB'de elektrik ve doğalgaz tüketiminde artışın "Gaziantep sanayisinin üretmeye devam ettiğinin açık göstergesi" olduğuna vurgu yapan Konukoğlu, ayrıca Türkiye'de endüstriyel tasarım başvurusunda ikinci sırada bulunan Gaziantepli şirketlere teşekkür etti, önümüzdeki dönemde tasarımı ön planda tutmaya devam edeceklerini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katma değerli ürünlerin ihracatta payı artmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN