Çanakkale Platosu Yüreğir'de kuruldu

Çanakkale Zaferi'nin 100'üncü yıldönümü nedeniyle Yüreğir'de açılan ve Çanakkale direniş öyküsünü canlandıran 'Çanakkale Destanı Platosu' ilçedeki öğrenciler ve Yüreğirlilerle doldu

Giriş Tarihi: 25.3.2015
Çanakkale Platosu Yüreğir'de kuruldu
Yüreğir Belediyesi tarafından Yüreğir Kültür Merkezi bahçesinde 'Çanakkale Destanı Platosu' kuruldu. Öğrenciler ve vatandaşların büyük ilgi gösterdiği platformda 100 yıl önceki kahramanlığın izleri sürüldü. Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, "100'üncü yılını kutladığımız Çanakkale Zaferimizi burada kurulan platoyla yaşadık.. O günün ruhunu bir nebze hissetmek istedik" dedi.

ZAFERİ YENİDEN YAŞADILAR
'Çanakkale Destanı Platosu'nda temsili Çanakkale Şehitlik Anıtı, sargı yeri, savaşta kullanılan savaş aletleri, 57. Alay Şehitliği ve anıtı, Seyit onbaşı ve topu, karavana çadırı, cephede yaralanan askerlerin tedavi edildiği çadır ve temsili şehit mezarları yer aldı. Plato, çeşitli okullardan öğretmenleri ile gelen öğrencilerle doldu. Öğrenciler büyük zaferi usta tiyatrocuların sahnelediği gösteri ile adeta yeniden yaşadı. Şanlı tarihi hafızalarda yeniden canlandıran plato öğrencilerden ve Yüreğirlilerden alkış aldı.

"O RUHU İÇSELLEŞTİRMELİYİZ"
Açılış töreninde konuşan Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, "O günlerin ruhunu ve milli mücadeleyi burada bir kez daha hissettik. Çocuklarımız o büyük zaferi bu etkinliklerle içselleştirme şansı yakaladı. Cenabı Allah böyle savaşları bir daha bizlere yaşatmasın. Ama her zaman bu ruhu, bu mücadeleyi bilirsek bu vatana hiç kimse yan gözle bakamaz. Bu duygu ve düşüncelerle şehitlerimize bir kez daha rahmet diliyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çanakkale Platosu Yüreğir'de kuruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN