Melih ABİ: Asansör denetimleri ile ilgili ödediğimiz para çok yüksek

Giriş Tarihi: 1.5.2015
Adana'nın Seyhan ilçesine bağlı Sümer Mahallesi'nde bulunan Divan Apartmanı sakinlerinden asansör bakımı ile ilgili şikayet aldım. Daha doğrusu apartman yöneticisinden. Malum apartmanlarda asansörler denetim altında tutuluyor. Asansörlerin durumuna göre kırmızı, sarı ve mavi bandrol yapıştırılıyor. Okurumuz, denetimleri doğru bulduğunu belirterek, "Ama alınan ücretin çok yüksek olduğunu düşünüyorum. Sonuçta bu bir hizmet. Zaten dikkat ediyorum, denetimler sonrasında apartmanların yüzde 70'ine kırmızı bandrol yapıştırılıyor. Yani büyük bir bölümü sorunlu gibi görünüyor. Bu konuda başka bir örnek verecek olursak İl Sağlık Müdürlüğü görevlileri de kontrol yaptığı yerlerde ücret talep edebilecek mi? Benimki sadece bir düşünce. Madem ücret alınması yasal, alınan ücretin yeniden gözden geçirilmesi gerekir.
***

Bu konuda duyarlı davranıp TSE Adana İl Müdürlüğü'nü arayarak bir araştırma yaptık. Yetkililer ücretin tamamen yasal olduğunu, her yıl denetim bölgelerinin değiştiğini belirtti ve "Bu yıl Sarıçam ve Yüreğir bölgesi TSE'nin, Çukurova ve Seyhan MMO'nun yetkisinde. Denetimlerimiz sonrasında 5 katlı binalar için 144+KDV ücret alıyoruz. Kat sayısı arttıkça ücret her kata göre artıyor. Yalnız bu ücret tamamen yasal. Türkiye genelinde yapılan uygulamalarda tüm apartmanlardan ücret almamız zorunludur. Ödemeyen apartmanlar hakkında yasal yollara başvuruluyor" dedi.
***

Okurumuzun talebi üzerine hem şikayeti hem de bize verilen cevabı özet halinde yayınladık. Gerek apartmanlarla, gerekse denetleyicilerle ilgili herkesi aydınlattığımızı düşünüyorum.

GÜZEL SÖZ

Pahalı parfümleri bir kenara bırakın insan güven kokmalı.

Yaşadığınız kentte, oturduğunuz mahalle ve sokakta hangi sorunu yaşıyorsanız bana yazın, çözüm bulalım
Fax: 0322 459 84 20


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Melih ABİ: Asansör denetimleri ile ilgili ödediğimiz para çok yüksek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN