Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fıstık umut verdi

Yılın bol yağışlı geçmesi Antepfıstığı'nda rekolteyi zirveye çıkardı. Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, ilk kez bilimsel verilerle ölçülen rekolte tahmininin yaklaşık 144 bin ton dolayında olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 5.9.2015
Fıstık umut verdi
Çerez olarak tüketilmesinin yanı sıra tatlıların vazgeçilmez malzemesi olan Antepfıstığı bu yıl üreticinin yüzünü güldürecek. Yılın yağışlı geçmesi nedeniyle Antepfıstığı'nda ciddi bir rekolte artışı bekleniyor. Bu yıl ilk kez Gaziantep ve bölge illerinde, "tabakalı örnekleme" ile yapılan araştırmaya göre 144 bin ton civarında fıstık rekoltesi olacağı açıklandı.

DETAYLI ÇALIŞMA YAPILDI

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, fıstığın Gaziantep ve bölge illeri için önemli bir gelir kaynağı olduğunu belirterek, ilk kez fıstık rekoltesinin detaylı bir çalışma sonucu tahmin edildiğini, bunun hem pazar çalışmaları hem de diğer planlamalar için çok önemli olduğunu söyledi.

DEVLETİN GÜNDEMİNDE

Antepfıstığı'nın iki yıldır devletin gündeminde olduğunu, bölgedeki odalarla birlikte fıstıkta yaşanan sorunlara çözüm bulma ve geleceğini planlama konusunda önemli adımlar atıldığını kaydeden Tiryakioğlu, "İhracat konusunda yoğun çalışmalar var. Antepfıstığı ihracatımızın bire beş oranında artacak. Bu sene yağışların bol olması nedeniyle rekolte yüksek, ürünler de çok kaliteli" dedi.

16 İLDE ÜRETİLİYOR

Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Kahramanmaraş, Kilis ve Siirt'te yoğun bir şekilde Antepfıstığı üretimi yapıldığını, bu illerdeki üretimin ülke genelindeki toplam üretimin yüzde 97'sine denk geldiğini bildiren Tiryakioğlu, 16 ilde daha fıstık üretiminin az miktarda da olsa yapıldığını söyledi. Tiryakioğlu, ilk 6 ildeki fıstık ağacı sayısının toplamda 50 milyonu geçtiğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fıstık umut verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN