ATB'de işe alımlarda ahbap çavuş ilişkisi

Giriş Tarihi: 17.11.2015
ATB'de işe alımlarda ahbap çavuş ilişkisi

BİMER'e yapılan bir ihbarla Adana Ticaret Borsası'nda yöneticilerin akrabalarının, tanıdıklarının işe alınması kurum çalışanları arasında huzursuzluğa neden oldu

Paralel Yapı'nın himmet merkezi olarak gündeme gelen Adana Ticaret Borsası'nda (ATB) şimdi de akraba ve yakınları işe alma furyası yaşandığı iddia ediliyor. TOBB başta olmak üzere birçok ticaret borsasında, yönetim kurulu üyeleri ve meclis üyelerinin yakınlarının işe alınmaması ile ilgili prensip kararları bulunmasına ve KPSS, KPDS sınavları esas alınmasına karşın ATB'de sürecin farklı işlediği öne sürüldü. Kurum içerisinde huzursuzluğa neden olan durum, eski genel sekreter Mustafa Hızlı'nın Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) yaptığı ihbar mektubuyla ortaya çıktı.

İSTENMEYEN ADAM OLDU
Borsada usulsüz işe alımlar ve etik olmayan işlemlerle ilgili sorunları Borsa Başkanı Şahin Bilgiç'le sözlü ve mail yoluyla paylaşan eski Genel Sekreter Mustafa Hızlı, buradan bir sonuç alamayınca çareyi Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (Bİ- MER) yazmakta buldu. Bu olaydan sonra ATB'de istenmeyen adam ilan edilen Hızlı, zorunlu izne ayrıldıktan sonra işine son verildi. Bununla da yetinilmeyip, şirkete ait bilgileri dışarıya çıkardığı iddiasıyla hakkında suç duyurusunda bulunuldu. ATB'deki ahbap çavuş ilişkisi de bu olaydan sonra ortaya çıktı.

BİMER'E YAZMASIYLA BAŞLADI

Evinde arama yapılan ve bilgisayar, hafıza kartları ve cep telefonlarına el konulan Mustafa Hızlı, ifadesinde ATB'deki çarkı Bİ- MER'e ilettiği için hedef haline getirildiğini öne sürdü. SABAH Güney Mustafa Hızlı'nın polise verdiği ifadeye ulaştı. Hızlı ifadesinde, "Ben sorunların çözülmesini beklerken ATB Başkanı Şahin Bilgiç emekliye ayrılmamı istedi. Hakkımdaki suçlamaların nedeni, yönetimin çözmeyi reddettiği aksaklıkları BİMER'e iletmem ve haksız bir şekilde işime son verdikleri için idare mahkemesine açtığım davadır" dedi.

AKRABA VE TANIDIK DOLU
Çalışanların önemli bir bölümünün Yönetim Kurulu üyesi veya meclis üyesinin gelini, yeğeni, akrabası veya yakını olduğu iddialarının yer aldığı yazıda, "10-12 kişinin yapabileceği işler 30'a yakın personel tarafından yapılıyor. Meclis ve yönetim kurulu üyelerinin yakınları istihdam edildiği için maalesef bu şekilde işe alınmış personeli çalıştırmak mümkün olmuyor. Başlangıçta düzgün çalışan personel de çalışmadan maaş alan bu personeli örnek alıyor" ifadeleri yer aldı.

"SAHİBİNİN HATIRI VAR"
Gezici tahsildar kontrol memurlarının günde ortalama 30 adet tescil işlemi yaptığının vurgulandığı ihbar mektubunda, "Günde ancak 3 ya da 4 tescil yapabilen muhasebe, finans, tescil gibi neredeyse tüm departmanlarda denenip başarılı olamayan yeğen olarak istihdam edilen çalışma arkadaşımızın sürekli korunup kollandığı konusu Tescil Müdürü ve ATB Başkanı Şahin Bilgiç'e taşınması neticesinde; Sayın Bilgiç, direk olarak 'İtin hatırı yoksa sahibinin de mi hatırı yok?' şeklinde serzenişte bulunarak tepki göstermiştir" denildi.

HAKSIZ ÖDEME

Eski başkan Muammer Çalışkan'ın yakını Müge B.'nin asılsız ve yanıltıcı belgelerle hak etmeden yabancı dil tazminatı aldığı ileri sürülen BİMER dilekçesinde şu görüşlere yer verildi: Hem Sayın Muammer Çalışkan hem de Sayın Bilgiç'in ve Yönetim Kurulu üyelerinin her şeye göğüs gerip, sınav komisyonu oluşturulmadan prosedürlere uymadan, etik olmayan biçimde Yönetim Kurulu kararı ile Sabahattin Yumuşak'ın gelini Eda Y.'nin borsada işe almaları gerçekten inanılır gibi değil. Bunun sonucu olarak Yumuşak'ın borsada olan biten tüm iş ve işlemlerden anında haberdar olması yine olumsuz bir örnektir…

İşte Adana Ticaret Borsası'nda ahbap çavuş ilişkisiyle işe alınanlardan bazıları:

Murat Y. Tahsildar kontrol memuru Şahin Bilgiç'in yeğeni
Alper Ö. Ar-GE Proje Mühendisi Şahin Bilgiç'in arkadaşının oğlu
Gökhan Ö. Tescil Müdürü Şahin Bilgiç'in referansı
Mustafa, Güler, Ahmet Güvenlik görevlileri Şahin Bilgiç'in referansı
Eda Y. Muamelat memuru Sabahattin Yumuşak'ın gelini
Fatih E. Tescil memuru Sabahattin Yumuşak'ın yeğeni
Ahmet K. Bilgi işlem Muammer Çalışkan'ın eşinin arkadaşının oğlu
Abdullah T. Makam şoförü Muammer Çalışkan'ın arkadaşının oğlu
Osman G. Şantiye şefi Muammer Çalışkan'ın arkadaşı
D. Çay ve temizlik görevlisi Muammer Çalışkan, Tahir Acaroğlu referansı
F. Güvenlik görevlisi Muammer Çalışkan'ın arkadaşı referansı
Ozan B. Tahsildar kontrol memuru Osman Bağış'ın yeğeni
Murat, İbrahim Güvenlik görevlisi Osman Bağış'ın referansı
E. Çay ve temizlik görevlisi Osman Bağış'ın referansı
Evgin K. Tahsildar kontrol memuru Ahmet Şendağ'ın yeğeni
Kemal Y. Muhasebe Müdürü Hamit Tezcan referansı ve nikah şahidi
M. Güvenlik görevlisi Hamit Tezcan'ın yeğeni
Metin Y. Labaratuar memuru Hamit Tezcan, Osman Bağış, Altunbaşlar
Ali B. Tescil Müdür Yardımcısı Meclis üyesi Zülfikar Pamuk'un arkadaşı
Nihat C. Genel sekreter Hamit Tezcan, Osman Bağış, Sabahattin Yumuşak referansı
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ATB'de işe alımlarda ahbap çavuş ilişkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN