Muz üreticisine gitarlı destek

Giriş Tarihi: 27.1.2016
Muz üreticisine gitarlı destek

Anamur'da don ve rüzgar seralarda büyük zarara yol açtı. Erdemli'de ise çiftçiler sabaha kadar don nöbeti tuttu. Üniversiteli Gökberk Arslan gitarıyla üreticilere moral verdi

Mersin'in Anamur ilçesinde don ve ardından çıkan rüzgar, çilek ve muz seralarında büyük maddi hasara yol açtı. Erdemli'de ise meteorolojinin uyarısıyla çiftçiler sabaha kadar don nöbeti tuttu. Üreticiler, sera içine yaktıkları ateş ve dumanla ürünleri korumaya çalıştı. Akdeniz Üniversitesi Konservatuar Bölümü öğrencisi Gökberk Arslan da çiftçilerin zirai don nöbetinde olduğunu duyunca gitarını da alarak nöbet tutulan seralarda mini konser verdi.

ÜRÜN OLMAYACAK
Anamur'da etkili olan şiddetli rüzgar nedeniyle sebze ve meyve saralarının naylon çadırı uçtu. Sera naylonları enerji nakil hatlarına dolanıp kısa devre yaparak elektriklerin de kesilmesine neden oldu. Elektrik kesintisi nedeniyle damlama ve fıskiyeler çalışmayınca muz ve çilekleri don vurduğunu söyleyen Metin Güneş, "Meyvelerimiz dondu perişan olduk" diye dert yandı. Kemal Alataş, gece eksi 3 dereceye kadar düşen ısı nedeniyle seraların içerisinde bir santimetreyi bulan buz oluştuğunu, Mart ayına kadar ürün alamayacaklarını söyledi. Erdemli'de aynı durumla karşılaşmamak için tutan çiftçiler zirai donu önlemek amacıyla yakılan ateşte sucuk pişirdi, gece boyunca çay keyfi yaptı. Gitarıyla nöbete katılan konservatuar öğrencisi Gökberk Arslan, "Arkadaşlarımız zirai don nöbeti tutuyor. Bu esnada uyumamaları gerekiyor. Ben de onları uyutmamak için gitarımla mini konser veriyorum. Onları mutlu ettiysek ne mutlu bize" dedi.

EĞLENCELİ GEÇİYOR

Zirai donda seralarda alınan önlemlerle ilgili bilgi veren üretici Ozan Topçu da, "Seranın yağmurlama sistemini açıyoruz. Duman oluşması için seranın içinde ateş yakıyoruz. Ateşin naylon olan seraya zarar vermemesi içinde sabaha kadar bekliyoruz. Arkadaşlarımız da sağ olsunlar sabaha kadar bizlerle beraber bekliyor. Konservatuar öğrencisi arkadaşımız da gitar çalıyor. Eğleniyoruz, bir yandan da bekliyoruz. Zor ve zahmetli ama ekmek parası, beklemek zorundayız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muz üreticisine gitarlı destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN