Yüreğir'de tersine göç

Giriş Tarihi: 9.2.2016
Yüreğir'de tersine göç

Yıllardır siyasilerin ağzından düşmeyen "Yüreğir parlayan yıldız olacak" sözü ilk kez gerçek oluyor. Kamu ve özel yatırımlarının ardından vatandaşlar da Yüreğir'e geri dönmeye başladı

Bugüne kadar Güneydoğu'nun yanı sıra Adana'nın ilçelerinden fakir göçü alıp zenginlerini de Seyhan ve Çukurova'ya kaptıran Yüreğir ilçesinde işler değişmeye başladı. Yüreğir'in kabuğunu kırmasıyla birlikte cazibe merkezi haline geldiğini vurgulayan Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, "Yüreğir'in önü açık. Yerinde kentsel dönüşümlerle beraber Yüreğir'e tersine göçün başlayacağının işaretini aldık" dedi.

ARTIK KABUĞUNU KIRDI

Yüreğir'in artık parlayan bir yıldız olduğunu belirten Başkan Çelikcan, "Geçmişte Yüreğir'e herhangi bir kamu yatırımı gelmiyordu. Şimdi ise bin 550 yataklı sağlık kampüsü, Türkiye'nin 3'üncü büyük adliyesi ve bölge istinaf mahkemesi bölgemizde. 606 yataklı Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Yine özel sektörün yaptığı Optimum AVM ve Sheraton. Hilton bölgemizde. Borsa Fabrikası'nın 140 dönümlük yerine AVM yapılmak isteniyor. Yüreğir artık kabuğunu kırdı ve önü açık. Yerinde kentsel dönüşümlerle beraber Yüreğir'e tersine göçün başlayacağını görüyoruz" diye konuştu.

VİZYON PROJELER

Adana'ya hitap edecek 2 tane vizyon park yapacaklarını anlatan Çelikcan, Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait fidanlığın devri için 1 yıllık uğraşın ardından bakanlıkla mutabakata vardıklarını açıkladı. Halka kapalı olan 120 bin metrekarelik alanı halkın kullanımına açacaklarını bildiren Başkan Çelikcan, Seyhan Nehri kenarında su kayağı tesisleri başta olmak üzere çok özel şeylerin yer alacağı projenin hazırlıklarının sürdüğünü ifade etti. 52 bin metrekarelik Sümerbank arazisine kurulması planlanan temalı park hakkında da bilgiler veren Çelikcan, şöyle konuştu;

İLKLER BİR ARADA
"İçerisinde yürüyüş ve koşu parkuru, bisikletli gezi parkuru, pergolalı gölge alanlar, spor alanları, kermes ve festival alanları, kafeteryaları el sanatları sergi birimleri planeteryum dediğimiz güneşin, yıldızların, gezegenlerin ve diğer gök cisimlerinin yapay görüntüsünün özel bir yansıtıcı yardımıyla kubbe şeklindeki tavana yansıtıldığı merkez yer alacak. Adana'nın ilk panoramik kurtuluş müzesini yapacağız. Adana'nın kurtuluşunu simgeleyen 3 boyutlu, efektli, panoramik kurtuluş müzesi. Adana ve çevre illerdeki çocuklar ve büyükler burayı gezerek hem Adana'nın kurtuluşunu gözlerinde canlandıracak hem de planeteryumda 3D görüntülerle hoş vakit geçirip bilgilenecekler."

ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR
Yüreğir'in çehresini değiştirdiklerini belirten Çelikcan, "Kozan Çarşısı ve sanayi sitesinin dönüşümünü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'yla birlikte yapacağız. Projeleri bitti inşallah önümüzdeki günlerde onayı alarak vatandaşlarla görüşmeye başlayacağız. Adana'nın en merkezi yerindeki mezbelelik sanayi sitesini kaldırıp hem konut hem de iş merkezi yapacağız. Ayrıca Taşköprü'nün tam karşısına gelen kısmına da 30-40 dönümlük bir kent meydanı çıkıyor. Sadece Yüreğir değil Adana için çok önemli. Bu büyüklükte hiç meydanımız yok. Bu dönüşümle olduğu için belediyeye maliyet getirmeden yapacağız" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüreğir'de tersine göç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN