Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'li Tarhan'ın teklifi reddedildi

Giriş Tarihi: 14.2.2016
CHP'li Tarhan'ın teklifi reddedildi

Tarhan'ın yapmak istediği oyun Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nden döndü

Mersin'de Mezitli Belediye Başkanı CHP'li Neşet Tarhan'ın Viranşehir Mahallesi'nde bulunan denize sıfır ve belli bir bölümü kaçak durumdaki Yalı Evlerini yıkmamak için aylardır gösterdiği çaba Büyükşehir Belediye Meclisi'nde son buldu. Cuma günü yapılan toplantıda Mezitli Belediyesi'nin imar planında değişiklik teklifi 36-35 oyla reddedildi. Aylardır sürdürdüğü direnişin son bulduğunu, yapmak istediği planların suya düştüğünü anlayan CHP'li Başkan Neşet Tarhan, mahkeme kararlarına direnerek işlediği suçun üstünü örtmek için medyayı günah keçisi ilan etti.

OLAĞANÜSTÜ DİRENİŞ

SABAH Güney'in gündeme taşıdığı olayda, Viranşehir'de müteahhit Mazlum Pektaş'a ait binanın yıkımı konusunda yerel mahkemenin karanını Danıştay 14'üncü Dairesi onayladı. Herkes mahkeme kararının uygulanmasını beklerken, müteahhit Mazlum Pektaş'tan lüks bir daire satın aldığı Mersin gündeminde uzun süre tartışılan CHP'li Başkan Neşet Tarhan, mahkeme kararını uygulamamak için olağanüstü bir direniş gösterdi. Son olarak bölgede imar değişikliği yapmak için Mezitli Belediye Meclisi'nden oy çokluğu ile karar aldı ve bunu Büyükşehir Meclisi'ne taşıdı.

HALKIN ZARARI OLUR

CHP'li Başkan, toplantıda görüşülecek olan teklifinin kabul edilmesi için yoğun bir kulis çalışmalarına başladı. Ancak olay SABAH Güney'de "CHP'li Tarhan'ın ayak oyunları" başlığı ile manşete taşınınca bu hamlesinin boşa çıkacağını anlayan Neşet Tarhan panikledi. Meclis toplantısında söz alan Neşet Tarhan, konunun 2004 yılından beri süre gelen teknik bir mesele olduğunu belirterek, "Tamam, yıkılsın, diyelim ki yıktık. Biz bu parayı veririz. Müteahhitte hiçbir şey olmayacak. Orada yine inşaat yapılacak. Burada kim zararlı çıkacak. Burada belediyenin vermiş olduğu yaklaşık 10 milyon TL kadar rakam halkın cebinden çıkacak. Onların vergisinden çıkacak. Olayı herkesin vicdanına bırakıyorum. Bu meclis kararını olumlu-olumsuz o inşaatın önünde billboardlarla duyuracağım. Burada bunu ilan ediyorum" şeklinde konuştu.

BAŞKALARI BEŞ ASAR

Bunun üzerine söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, "Hatırlarsanız, burada meclis konusu görüşülürken bizzat siz, 'İmar planı hali hazıra uydurulmaya mı çalışılıyor' demiştiniz. Şu anda da aynı şekilde hali hazıra imar planı uydurulmaya çalışılıyor. Bu olayı saptırmanıza gerek yok. Meclise de bir taraftan aba altından sopa gösterip, 'orada billboardlar asacağım' diyorsanız, sizin 1 astığınız yerde başkaları da 5 asar. Yani kanunsuzluğa çanak tutanları bu meclis gerekli şekillerde halka şikayet edebilir. Bu konuda insanları zan altında bırakıp tehdit yoluyla meclisi etkilemeye çalışmak ne kadar demokratik bunu da halkımızın takdirine bırakıyorum" dedi.

GÖZLER MEZİTLİ'DE

Konuşmaların ardından yapılan oylamada ise imar planı değişikliği hakkında Mezitli Belediye Meclisi İmar ve Bayındırlık ile Çevre ve Sağlık Komisyonları tarafından hazırlanan müşterek rapor 36'ya 35 oyçokluğu ile reddedildi. Bu sonucun ardından şimdi gözler yeniden Mezitli Belediyesi'ne çevrildi. Belediyenin Yalı Evleri'nde yaşayan vatandaşların mağduriyetlerini de gidererek söz konusu binayı yıkıp mahkeme kararını uygulaması gerekiyor. Mezitli Belediyesi'nin yıkımı gerçekleştirmemesi durumunda ise Büyükşehir Belediyesi devreye girerek tüm masrafların yüzde 20 fazlasını ilgililerinden tahsil etmek kaydı ile yıkımı gerçekleştirebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'li Tarhan'ın teklifi reddedildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN