Bu kaldırımlardan yaya nasıl geçsin

Giriş Tarihi: 26.3.2016
Bu kaldırımlardan yaya nasıl geçsin

Büyükşehir ilk kez Ziyapaşa Bulvarı’nda hayata geçirdiği sarı çizgi uygulamasıyla Adana genelinde yaşanan kaldırım işgallerine yeşil ışık yaktı. Uygulamadaki çifte standart da dikkat çekiyor

Adana Büyükşehir Belediyesi'nin kaldırım işgallerinin önüne geçmek amacıyla ilk önce Ziyapaşa Bulvarı'nda başlattığı işgal sınır çizgisi uygulaması, kaldırım işgallerinin temel dayanağı oldu. Başka şehir ve ilçelerde tek tip olarak çizilen işgal çizgisinin Adana'da kişilere göre belirlenmesi çifte standart suçlamalarını da gündeme getirdi. Kaldırımları yayalara açması gereken Büyükşehir, belediyeye gelir sağlamak için yasada yeri olmamasına rağmen kaldırımları kiraya veriyor.

KANAYAN YARA
Adana'nın kanayan yaraları arasında yer alan kaldırım işgali her geçen gün artarak devam ediyor. Yaşanan işgalleri sonlandırarak kaldırımları yayaların kullanımına açması gereken yerel yönetimler ise kaldırımları gelir kaynağı olarak görüyor. Yasal olarak kaldırım işgalini gerçekleştirenlerden işgaliye bedeli alarak bunu sonlandırmakla sorumlu olan yerel yönetimler, çizdiği sınırla işgali yasal bir hale getirerek gelir elde etmeyi tercih ediyor.

BELEDİYELER GÖZ YUMUYOR
Kaldırım işgallerinin en yoğun yaşandığı yerlerin başında ise Turgut Özal Bulvarı geliyor. Birçok işyeri Turgut Özal Bulvarı'nın yanı sıra bulvara çıkan sokakların da kaldırımlarını işgal ederek vatandaşları zor durumda bırakırken Büyükşehir ve ilçe belediyesi işgale göz yummaya devam ediyor. İşgal sınır çizgisi uygulamasına yönelik bir diğer tepki ise bu çizgilerin keyfi bir şekilde çizilmesi. Bu durumun kaldırımlardaki çirkinliği arttırdığı belirtiliyor.

SEYHAN YIKTI GEÇTİ
Seyhan Belediyesi, geçtiğimiz günlerde Fatih Terim Sokağı'ndaki vatandaşların rahat bir şekilde yürümesine engel olan kaldırım işgaline son vermişti.
Fatih Terim Sokağı'nın Ziyapaşa Bulvarı girişinde yaşanan kaldırım işgali 14 Şubat 2016'da "Bu işgale kim 'dur' diyecek?" başlığıyla SABAH Güney tarafından kamuoyuna duyurulmuştu. Bunun üzerine Seyhan Belediyesi, işletmeye verdiği sürenin dolması üzerine ekiplerini göndererek işgale son verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu kaldırımlardan yaya nasıl geçsin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN