Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilici: da taban fiyatları açıklanmalı

Türkiye’nin tanınmış çiftçilerinden Bilici, taban fiyatlarının çok kısa bir süre içerisinde açıklanması gerektiğini belirtirken, mısırdan vazgeçip pamuğa dönülmesini de önerdi

Giriş Tarihi: 4.8.2016
Bilici: Mısırda taban fiyatları açıklanmalı
'da faaliyet gösteren Bilici Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bilici, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) taban fiyatlarını bir an önce açıklaması gerektiğini belirtti. Hem Türkiye ekonomisi hem de Adana için en önemli tarım ürünlerinden birinin mısır olduğunu belirten Bilici, "Mısır 15 yıldır Adana'da çok önemli bir tarım ürünü haline geldi" dedi. Bölgede mısır hasadının başlamak üzere olduğunun altını çizen Mehmet Ali Bilici, "Çiftçilerimiz beklenti içerisine girdi. Onların mağdur edilmemesi için Tarım Bakanlığı ile TMO'nun mısır taban fiyatını belirleyip, alıma geçmesi lazım. Ufak tefek satışlar oluyor ancak bu piyasayı belirlemiyor. Bu yüzden mısır fiyatının ilan edilmesi gerekiyor" diye konuştu.

BELİRSİZLİK ORTADAN KALKSIN
"Bakanlık ve ofisin mısır taban fiyatını açıklamasıyla piyasa dengesini buluyor" diye konuşan Bilici, şöyle dedi: "Geciktiği zaman yaşanan belirsizlik düşüşe neden oluyor. Tüccar piyasa şartlarında mısırı alıyor. Çiftinin mağduriyeti-
nin ortadan kalkması için hafta sonuna kadar mısır taban fiyatlarının açıklanması gerekiyor. Bu konuda bakanlarımız ve milletvekillerimizle görüşeceğiz." Çukurova çiftçisine çağrıda bulunan Bilici, ekonomik şartlardan dolayı bölgenin beyaz altını olarak adlandırılan pamuğun yerini alan mısırdan bölge çiftçisinin zaman içerisinde vazgeçmesi gerektiğinin altını çizdi. Bilici, "Adana'nın mısırdan çıkması gerek. Konya, Niğde Afyon'da ekimler yapılıyor. Bu yüzden Çukurova bölgesi yeniden pamuk ekimine dönmeli" şeklinde konuştu. Bu sene pamuk fiyatlarında dünyada büyük bir artış olduğunun altını çizen Mehmet Ali Bilici, "Şu an pamuk dünyada tatmin edici bir fiyata geldi" dedi. Mısırın çok katma değer yaratmadığını belirten Bilici, "Pamukta öyle değil. Ekme, çapalama, toplama, çırçır, yağ, küspe, iplik, kumaş, ilaçlama, gübre gibi birçok sektöre can veriyor. O yüzden pamuğa dönülmeli" dedi.

ESKİ GÜNLERİNE DÖNECEK
Adana'nın tarım açısından eski hareketli günlerine ulaşacağını söyleyen Mehmet Ali Bilici, "Pamuk dünyada çok iyi bir noktada. Önümüzdeki sene çok miktarda pamuk ekimi yapılmalı. Bunu net bir şekilde söylüyorum. Ülkemizde pamuk cari açığı destekliyor. Pamuk ithali yapmamalıyız. ABD'den döviz ile pamuk alıyoruz. Bu bereketli topraklarda pamuk ekimi yapmalıyız. Tarım Bakanlığımızın destekleme prim rakamı da çok iyi. Kendilerine üreticiler adına teşekkür ediyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilici: Mısırda taban fiyatları açıklanmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN