Erhan ÖZMEN: Kimine , kimine ceza

Giriş Tarihi: 3.9.2016
Türkiye'nin son dönemde yaşadıkları karşısında piyasaların verdiği tepkilerde de gördük ki direnç yüksek. Ancak hem ekonomik gücü artırarak yola devam edebilmek hem de örneğin "tasarruf edememek" gibi kronikleşen yapısal sorunları çözebilmek için son dönemde birçok ekonomik düzenleme yapılıyor. Piyasaların canlanması, tasarrufların, yatırımların ve gelirlerin artırılması hedefi ile yapılan bu düzenlemelerden biri de Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlkin Kanun.
lar ve yapılandırmalara ilişkin çıkan her düzenleme aslında tıpkı tasarruf edebilme kültürümüz olmadığı gibi borçlarımıza karşı gerekli hassasiyet gösterme kültürümüzün olmadığını da gösteriyor. Alacakların Yapılandırılmasına ilişkin kanunun içinde bulunduğumuz süreçte ekonomiye aldırması açısından oldukça önemli.
Ama gönül ister ki ekonomi bu tür uygulamalara ihtiyaç duymasın. Zira bu tür vergi afları, yasal yükümlülüklerini zamanında yerine getiren mükelleflerde haksızlığa uğradıkları inancını oluşturuyor. Kimine af kimine ceza oluyor. Bunu göz önünde bulundurmak önemli diye düşünüyorum.

HER HAL VE ŞARTTA YOLA DEVAM
Hani şu yeni kapı ruhu var ya, iş dünyasının da iliklerine işlemiş. Ağustos ayında ihracat 28 ay aradan sonra en yüksek artış seviyesine ulaştı. Temmuz ayında bayram tatili ve başarısız darbe girişiminin etkisiyle dış ticarette düşüş yaşamıştık. Ama görüyoruz ki iş dünyası her hal ve şartta yola devam ediyor. Hükümette yukarıda değindiğim gibi ekonomik düzenlemelerle destek veriyor. Sonuç ise 11 milyar 441 milyon dolarlık ihracat ile yüzde 6,9 artış.
Bu artış yeter mi, yetmez. Zira aylık bazda artış var ancak yıllık bazda kayıplar devam ediyor. Ama bu sonuç güvenin artması, umutların devamı için çok çok önemli.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erhan ÖZMEN: Kimine af, kimine ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN