Katremas Deresi Kirletiliyor

Giriş Tarihi: 20.3.2015 10:38 Güncelleme Tarihi: 20.3.2015 11:33
Katremas Deresi Kirletiliyor
’de son günlerde kirliliği artan Katremas Deresi’ne kanalizasyon, çöp ve kömür atıklarının boşaltılması tepkilere neden oluyor.
Karşıyaka, Merzan, Bağlar, Pirodan mahalleleriyle Durankaya beldesinin ulaşımını sağlayan köprünün altından geçmekte olan Katremas Deresi’ne bazı vatandaşların kanalizasyon şebekesini bağlaması, çöp ve kömür atıklarının boşaltılmasıyla kirletildiği bildirildi. Yaz aylarında 5 ayrı mahallenin bağ ve bahçelerinde sulama suyu olarak kullandığı Katremas Deresi’nin her yıl kış aylarında kirletildiğini belirten mahalle sakinleri, ilgili kurumları göreve çağırdılar. Havaların ısınmasıyla birlikte derenin pis kokularından dolayı evlerinde oturamadıkları gibi derede akan suyu bağ ve bahçelerinde de kullanamadıklarını ifade eden mahalle sakinleri, bir zamanlar içme suyu olarak da kullandıkları derenin içler acısı bir hal aldığını ve bu kötü görüntünün Hakkari’ye yakışmadığını söylediler. Mahalle sakinleri, “Bu derenin suyunu içme suyu olarak da kullandığımız yılları hatırlıyoruz. Ancak köyden kente olan göç sonrası kanalizasyon şebekeleri dereye bağlandı. Bu yetmedi bir de belediye şehir mezbahasını derenin üzerine kurdu. Bütün pis atıklar dereye akıtılmaya başlandı. İtirazlarımız sonucu artık atıklar atılmamaya başlandı. Kış ayları gelince bazı vatandaşlar çöp başta olmak üzere kömür atıklarını dereye dökmeye başladılar. Biz yaz aylarında pis kokulardan dolayı evlerimizden çıkamadığımız gibi sulama suyu olarak da kullandığımız dere suyunu kullanamayacağız ve bağ ile bahçelerimiz kuruyacaktır. İlgili kurumları göreve çağırıyoruz" şeklinde konuştular.
Hakkari Belediye Başkanlığı yetkilileri ise, Katremas Deresi çevresinde bir çalışma başlatarak kanalizasyon şebekesi, çöp ve kömür külü boşaltanlar hakkında işlem başlatacaklarını ifade ettiler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katremas Deresi Kirletiliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN