"Sim Kartlarının Hacklenmesinin Gemalto İle İlgisi Yok"

Giriş Tarihi: 23.2.2015 11:28
Dünya teknoloji devi Gemalto, 2010 ve 2011 yıllarında İngiltere’de sim kartlarının şifrelerinin hacklendiği ile ilgili bir yayınla kendilerinin bir ilgili olmadığını açıkladı.
Türkiye’deki GSM operatörlerinin de sağlayıcısı olan ve yüksek güvenliği ile tüm dünyada nam salan Gemalto’nun açıklaması ise şu şekilde;
19 Şubat günü çıkan bir yayında, 2010 ve 2011 yıllarında İngiliz GCHQ (Devlet Komünikasyon Merkezleri) operatörlerinden oluşan ortak bir birim ile ABD NSA’nın (Ulusal Güvenlik Ajansı) Gemalto’da (Euronext NL0000400653 - GTO) ve muhtemelen diğer SIM satıcılarının kartlarında kayıtlı SIM kart şifre anahtarlarını hacklediği bildirilmiştir. Yayında, başlı başına Gemalto’nun hedef alınmadığı belirtiliyor; saldırı, mobil ağ operatörleri ve kullanıcıların rızası olmaksızın mobil iletişim faaliyetlerini izlemek amacıyla mümkün olduğunca fazla sayıda cep telefonuna erişmek için mümkün olan en geniş ağı atma denemesiydi. Bu erken safhada, yayında dile getirilen bulguları doğrulayamıyoruz ve bu ajansların bu operasyonu gerçekleştirdiğine dair önceden hiçbir bilgimiz yoktu.
Dijital güvenlikte dünya lideri Gemalto, kötü niyetli hackerlara karşı özellikle teyakkuzdadır ve yıllardan beri pek çok türde girişimi tespit etmiş, kaydetmiş ve etkilerini azaltmıştır. Şu an için, geçmişte yaşanan bu saldırılarla dün bildirilen olay arasında bir bağlantı bulunup bulunmadığını ispatlayamıyoruz.
Söz konusu yayını son derece ciddiye alıyoruz ve gerekli tüm kaynakları bu tür gelişmiş tekniklerin kapsamını tam anlamıyla araştırmak ve anlamak için yönlendireceğiz.
Son dönemlerde, hem medyada hem de iş dünyasında dikkatleri üzerine çeken çok sayıda devlet destekli saldırı bildirimi almaktayız. Bu durum, günümüzde siber alemde güvenliğin ne denli ciddi bir konu olduğunu tam manasıyla ortaya koyuyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Sim Kartlarının Hacklenmesinin Gemalto İle İlgisi Yok"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN