Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayağı Kangren Olan 103 Yaşındaki Nine Ağrılarından Kurtuldu

Giriş Tarihi: 8.4.2015 12:48 Güncelleme Tarihi: 8.4.2015 12:51
Ayağı kangren olan ve riskli olduğu için ameliyat edilemeyen 103 yaşındaki nine, üst üste 2 başarılı ameliyatla ağrılarından kurtuldu.
Evlatları, ayağı kangren olan Yaşa Bilgin isimli 103 yaşındaki annelerini fotoğraflarda görmek istememeleri üzerine, ameliyat ettirmek istediler. Doktorların riskli olduğu için ameliyata yanaşmaması üzerine arayışlarını sürdüren Yaşa ninenin çocukları Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Yusuf Kalko’ya ulaştılar. Beyninde tümör olan ve sağ tarafı felçli olduğu için 9 yıldır bakıma muhtaç yaşayan Yaşa nine, üst üste yapılan iki ameliyatla ağrılarından kurtuldu.
Hastanın durumunu değerlendiren Prof. Dr. Yusuf Kalko, ”Hastanın kalbinde ritim sorunu olduğu için bacağına pıhtı atmış. Hastanın ayrıca beyin tümörü var ve sağ tarafı felç, aynı zamanda konuşamıyor. Hastanın sağ ayağına pıhtı atınca, ayak mosmor bize geldiler. Biz de lokal anestezi ile diz üstündeki damarın içini ve pıhtıları temizledik. Kasıktan itibaren damar tıkalıydı. Damarı açtık daha sonra sınırı beklemeye başladık. Çok geç kalınmış bir vakaydı. Biz müdahale etmeseydik bacağı ya diz üstünden ya da kalçadan kesilecekti. Böyle bir ameliyatı kaldırması mümkün değildi. Biz yaptığımız işlemle kangreni aşağıya doğru ittik. Yani diz altına kadar damarı açtık ve bileğin üstünden ayağını aldık. Ertesi gün sınır verildikten sonra tekrar ameliyata aldık. 2 ameliyat da bu hasta için çok riskliydi. Ama lokal anestezi ile bu ameliyat başarı ile yapıldı. Hastanın şu an ağrısı yok, ızdırabı yok, ailesi çok mutlu. Evlatları bana geldiklerinde ’103 yaşında da olsa o bizim annemiz, onu fotoğraflarda görmek için daha çok erken’ dediler. Çok etkilendim. Haklılar çünkü, hasta felçli ve bakıma muhtaç konuşamıyor ama duyuyor ve ağrıların tamamını hissediyor. Onu bu yaşta bu acılarla bırakmamak gerekirdi. Biz de 103 yaşında da olsa bir annenin en azından hem hayatını, hem de uzvunun büyük bir bölümümü kurtardık. Bu bizim için de büyü bir mutluluk” dedi.
Yaşa ninenin oğullarından biri Ercan Bilgin, ”Bizim annemiz 103 yaşında ve bundan dolayı 5 hastane gezdik ve pek çok doktorla görüştük. Annemin durumu çok riskli olduğu için ameliyat etmek istemediler. En sonunda yine bir doktor Yusuf hocanın ismini önerdi. Hemen ertesi gün görüştük zaten. İyi ki gelmişiz Allah bize annemizi bağışladı. O yüzden çok mutluyuz” şeklinde duygularını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayağı Kangren Olan 103 Yaşındaki Nine Ağrılarından Kurtuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN