Gündüz çocuk bakıyor gece kargo paketliyor

Aras Kargo Genel Müdür Yardımcısı Gülçin Poyraz, "Anadolu'daki transfer merkezlerimizde gündüz çocuklarına bakan kadınlar gece takılarını takıp çalışmaya geliyor. Orada medeniyet daha yüksek" dedi

Giriş Tarihi: 21.12.2014
Gündüz çocuk bakıyor gece kargo paketliyor
Kargo sektörü erkek egemen bir sektör ama kadın istihdamında pozitif ayrımcılık yapan şirketler bu tabloyu değiştirmek için uğraşıyorlar. Başkan koltuğunda da bir kadının (Evrim Aras) oturduğu Aras Kargo'nun İK'dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gülçin Poyraz, özellikle Anadolu'da kadın çalışan sayısının hızla arttığını söyledi. Poyraz şöyle konuştu: "Tranfer merkezlerimizin gece işleyiş anlarında insanlarla görüşmek için Anadolu'daki merkezlerimizi dolaşıyorum. Geçen yıllardan son dönemde belli bir grup kadın popülasyonu görmeye başladım. Çok etkileyici bir ortam. Gaziantep'te gördüm son örneğini. Hangar gibi alanda TIR'ların, kamyonların olduğu ve had safhada erkeğin çalıştığı bir ortamda bir grup barkod okutan, manifesto torbası yazan, ürün paketleyen kadınlar gördüm. Gündüz kocaları çalışıp çocuklarına bakan, gece çocuğunu kocasına bırakıp çalışmaya gelen kadınlar. Takılarını takıp, makyajlarını yapıp çalışmaya geliyorlar. Sorduğumda ise, 'Çalışmak için buradayım ve şu anda çok mutluyum' diyor."

İSTANBUL'DA ÖNYARGI VAR
Erkeklerin kadınlara sorun çıkarmadığının altını çizen Poyraz, "Kadının çalışmasıyla ilgili önyargı İstanbul'da daha çok. Anadolu'da daha medeni bir ortam var. Keşke Anadolu'daki popülasyon İstanbul'da olsa. Çok daha kaliteli bir iş çıkarırız" diye konuştu.

KADIN ÇALIŞAN ARTACAK

Fiziksel güce dayalı bir iş olduğu için erkek çalışan sayısının yüksek olduğunu belirten Poyraz, yeni teknoloji yatırımlarıyla transferlerin ana ve ara hub'lardan yapılması için çalıştıklarını söyledi. Bu şekilde işlerin hafifleyeceğini şubelerin sadece elden kargo teslimatı yapılacak alanlar haline geleceğini kaydeden Poyraz, "Şubelerimiz kadınların daha rahat çalışabileceği hale gelecek. BM'ye söz verdik ve legal olarak pozitif ayrımcılık sürecine girdik. 3 bin 600 beyaz yakalı çalışanın yüzde 12'si kadın. Bu oranı daha da artırmayı hedefliyoruz" dedi.
Gülçin Poyraz, kurdukları Aras Akademi'lerin sektörde bir ilke imza attığını belirterek, "İşe yeni başlayanlar öğrendikleri teorik eğitimi simülasyonlar ile gerçek hayata uygulayabiliyorlar" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gündüz çocuk bakıyor gece kargo paketliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN