Çalışanın finansal danışmanı patron oldu

İş dünyasında trend sağlıklı finans yapısına sahip çalışanlar yaratmak. Öyle ki parasını akıllıca kullanmayan çalışana artık patron destek veriyor

Giriş Tarihi: 16.8.2015
Çalışanın finansal danışmanı patron oldu
Şirketlerde şu sıralar yeni bir konsept deneniyor ve bu trendin başını da ABD çekiyor. Umarsızca para harcayan ve bunun sıkıntısını yaşayıp mutsuzluğunu işine yansıtan çalışanların veriminin düştüğünü gözlemleyen firmalar da çalışanlarının mali sağlığına kavuşması için destek programları hazırlıyor.

TASARRUF PROGRAMI
Buna göre işveren çalışanı tasarrufa yöneltmek için emeklilikten birikim hesaplarına kadar bir dizi önlem paketi düzenliyor. Patron merkezli programlarla çalışanların para harcama alışkanlıkları analiz edilip buna göre nasıl para biriktireceğine dair yöntemler belirleniyor. Amerika'nın finansal hizmet şirketlerinden CoBiz'in yöneticisi "Şirketimiz çalışan asistanı programıyla doğru finansal kararlar vermeyi öğretiyor. Bu şekilde çalışanlar paralarını yönetmeyi öğreniyorlar" diyor. Programla bir yılda çalışanlar maaşlarının yüzde 8'ini biriktirmeyi başardı. Öyle ki artık çalışanlar gönül rahatlığı içinde gelecek yılki tatil planlarını yapabiliyor.

TÜRKİYE DE TAKİPTE
Yapılan araştırmaya göre işverenlerin yüzde 93'ü çalışanlarının finansal sağlık konusuna odaklanıyor. Bu oran geçen yıl yüzde 76'ydı. HelloWallet firmasının kurucusu Matt Fellowes, 2004-2007 yılları arasında böyle bir konunun gündemde bile olmadığını söylüyor. Ama firmaların çalışan odaklı yapıya geçmeleri ile bu durum ihtiyaç haline geldi. "Bugün çalışanlar emekliliğe nasıl yatırım yapabilirim, nasıl doğru harcama yapalirim diye hesaplar yapıyor ve başarılı oluyorlar" diyor Fellowes. Türkiye'de de şirketler yavaş yavaş bu trendin peşine takılıyor. İnsan kaynakları danışmanları, firmaların kendilerinden bu konuyla alakalı projeler hazırlaması için talepte bulunduklarını ifade ediyor. Yakında Türk iş dünyasında da bu trendi görmeye başlayacağız. Bunun başını da finans şirketleri çekecek.

PARA EN BÜYÜK STRES KAYNAĞI
Amerikan Psikoloji Enstitüsü'nün araştarmasına göre para ve finans çalışanlar üzerinde bir numaralı stres nedeni. Full-time çalışanların yarısı üzerinde finansal stres olduğuna inanıyor. Yapılan çalışmalar şirketlerin çalışanların para birikimi ve doğru para harcama alışkanlığı yaratma stratejileri çerçevesinde hayata geçirdiği uygulamalar çalışan üzerinde pozitif etki yaratıyor. Araştırmalara göre bu programlar sayesinde çalışanların finansal sağlık skorları en az yüzde 17 oranında artışa geçiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çalışanın finansal danışmanı patron oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN