Dijital pazarın 25 yaşındaki lideri

Giriş Tarihi: 13.3.2016
Dijital pazarın 25 yaşındaki lideri

Göçmen olarak ABD'ye yerleşip çoğu zaman fırsatların dışında bırakıldığını belirten 25 yaşındaki kadın CEO Nanxi Liu, "Fırsatların bana sunulmasını beklemedim ve hiçbir şeyin beni durdurmasına izin vermedim" diyor

İnovasyonun yükselişte olduğu bir dönemde, başarının karşısındaki en büyük engelin ne olacağını düşünüyorsunuz?
En büyük engel, net bir değer teklifi veya sürdürülebilir iş modeli olmaksızın bir konuda inovasyon yapmaya vakit harcamaktır. Enplug'ı birlikte kurduğum kişiler işe ilk başladığında, birlikte üretmek için hayatımızı harcadığımız her şeyin yararlı olması gerektiği konusunda hemfikirdik. "Havalı" veya "yenilikçi" bir şey üretmek yeterli değildi. Asıl soru şu: "Değer sağlıyor mu?"

Teknoloji işinde kadın yönetici olmak nasıl bir deneyim?
Çeşitlilik ve katılımı aktif şekilde teşvik ediyorum. Ayrıca, cinsiyet yanlılığını azaltmak amacıyla Enplug'daki iş görüşmesi ve performans değerlendirmesi sürecimizi mümkün olduğunca objektif şekilde gerçekleştiriyoruz. Enplug Baş Teknoloji Yöneticimiz Tina Denuit-Wojcik, nadiren kadınların bulunduğu bir pozisyonda çalışması itibariyle sektörde bir rol modeldir. Çeşitliliğin kültür ve şirketin başarısında çok önemli bir role sahip olduğuna inanıyoruz. Veriler de bunu gösteriyor. Paterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü'nün EY ile yürüttüğü bir çalışma, en üst kurumsal konumlarda kadınların bulunmasının kârdaki artış ile doğrudan ilişkili olduğunu ortaya koyuyor.

Böylesine genç bir yaşta bu pozisyonda olmanızda şansın da bir rol oynadığına inanıyor musunuz?
Şansa inanmam. Bence insan kendi şansını kendisi yaratır. Şansımızı, fırsatlar arayarak ve fırsatlardan en iyi şekilde yararlanarak artırırız. Ortaklarından olduğum biyoteknoloji şirketime bakacak olursak, şirketi birlikte kurduğum kişi ile bir barda tanıştım. Arkadaşım onun ünlü bir bilim insanı olduğunu söylemişti. Ben de onun yanına gidip konuştum ve kendisi ile birlikte çalışmak istediğimi söyledim. Her gün olağanüstü insanlar ile karşılaşıyoruz, ama kaçımız gerçekte o kişinin yanına gidip birlikte bir şirket kurmak istediğini söyler ki?

Yeterli sayıda fırsat yakaladığınızı düşünüyor musunuz?
Çin kırsalında, su şebekesinin olmadığı bir yerde büyüdükten sonra Birleşik Devletler'e göç ettim. Azınlığa mensup, göçmen bir kadın olarak, çoğu zaman özel etkinlik veya fırsatların dışında bırakıldım. Ancak, bunun beni durdurmasına izin vermedim. Fırsatların bana sunulmasını beklemedim. Her zaman kendi başıma fırsatların peşine düştüm. İnsanlara veya şirketlere yardım ettiğinizde, sadece onların değil, kendi önünüzde de fırsat kapıları açarsınız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dijital pazarın 25 yaşındaki lideri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN