Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bedia Ener: "Annelik Benim Üzerime Dikilmiş Bir Kıyafet Gibi"

Giriş Tarihi: 1.7.2015 16:28 Güncelleme Tarihi: 1.7.2015 17:50
Aliağa Belediyesinin, Ramazan ayı kültür sanat etkinlikleri kapsamında düzenlediği söyleşiye konuşmacı olarak katılan usta oyuncu Bedia Ener, oyunculuk kariyeri hakkında değerlendirmelerde bulundu.
Aliağa Belediyesi Çok Amaçlı Sosyal Tesislerinde gerçekleşen söyleşide konuşan Bedia Ener, “Sanat hayatım boyunca bugüne kadar oynamadığım rol kalmadı. Gencinden yaşlısına, akıllısından delisine, iyisinden kötüsüne birçok karakteri canlandırdım. Ancak genellikle anne rolünü oynadım. 17 yaşlarındayken bile 45 yaşındaki oyuncuların annesi rolünü oynadım. Dolayısıyla annelik benim üzerime dikilmiş bir kıyafet gibi” diyerek anne rollerinde oynamaktan keyif aldığını söyledi.
ENER: İNSANLAR DAHA MÜTEVAZİ OLMALILAR
Duayen oyuncu Atilla Arcan’ın moderatörlüğünde yapılan söyleşide kariyer öyküsünü anlatan Ener, “Benim en büyük şansım çok genç yaşta sahneye çıkmak oldu. Oyunculuğa başladığım ilk yıllarda benden yaşça büyük çok ünlü sanatçılar ile sahneye çıkıyordum. Benden büyük olan o sanatçılar hastalandıklarında, çok hızlı ezber yapma yeteneğim sayesinde sahneye çıkıp onların rollerini oynardım” dedi. Halktan kaçan, korumayla gezme ihtiyacı duyan, insanlara yüksekten bakan, insanlar ile arasına mesafe koyan meslektaşlarına tepki gösteren Bedia Ener, şunları söyledi: “Seyirci yolda, pazarda, çarşıda, beni nerede görse sarılır, öper ve fotoğraf çektirmek ister. Bundan ötürü hiçbir zaman rahatsızlık duymadım. Çünkü biz onlar için varız. Sanatı seyirci için yapıyoruz. Kibirli insanları bir türlü anlamıyorum. Olgun başak başını eğermiş. İnsanlar büyüdükçe, olgunlaştıkça daha mütevazi olmalı. Hepimiz insanız, hepimiz aynı şartlarda dünyaya geldik.”
"BENİM ÜZERİME KÖFTE YOKTUR"
Sanat camiasında yakın arkadaşlarının kendisine ‘Köfte Bediş’ diye hitap etmesinin gerekçesini ilk defa Aliağa’da anlatan usta oyuncu Bedia Ener, kendisine takılan lakabı şöyle açıkladı: “Gençlik yıllarımda; Bakırköy Halkevi’nde hizmetçi rolünü oynayacağım oyunda, sahneye ilk defa çıkmanın verdiği heyecanla repliğimi yanlış söylemiştim. ‘Benim üzerime köfte yapan yoktur’ repliğini ‘Benim üzerime köfte yoktur’ demişim. O günden sonra arkadaşlarım bana ’köfte Bediş’ demeye başladı. Bu benim oyunculuk hayatım boyunca unutamadığım en önemli olaylardan biridir.”
Aliağa’da düzenlenen Ramazan ayı etkinliklerinde yer almaktan büyük bir heyecan ve mutluluk duyduğunu vurgulayan Bedia Ener, Aliağalılara kendisine gösterdiği yoğun ilgiden dolayı teşekkür etti. Programın sonunda sahneye gelerek usta oyuncu Bedia Ener’e teşekkür eden Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı Mehmedali Özkurt, Ener’e Aliağa’nın simgelerinden Kyme Antik kentine ait sikkelerin tuğrasıyla işlemeli cam bir tabak hediye etti.
“ADİLE NAŞİT’E BENZETİLMEK BENİM İÇİN BÜYÜK ONURDUR”
Bedia Ener, söyleşinin ardından sevenleriyle fotoğraf çektirirken, bu sırada kendisini efsane oyuncu Adile Naşit’e benzetenlere teşekkür etti. Türk sinemasının unutulmaz anne karakterlerinden Adile Naşit’e benzetilmesini gazetecilere yorumlayan Bedia Ener, “Allah gani gani rahmet eylesin, Adile ablamız Türk sinemasında kendisini anne rolleriyle sevdirmişti. Adile Naşit gibi büyük bir oyuncuya benzetilmek benim için büyük bir onurdur. Adile ablanın yerini doldurmak öyle kolay bir şey değil. Ancak, bu güzel iltifattan dolayı çok mutlu olduğumu söyleyebilirim” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bedia Ener: "Annelik Benim Üzerime Dikilmiş Bir Kıyafet Gibi"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN