D-8 Ülkeleri Genel Sekreteri Mousavı ’te

Giriş Tarihi: 26.3.2015 15:58 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
D-8 Ülkeleri Genel Sekreteri Seyed Ali Mohammad Mousavı, hedeflerinin üye ülkeler arasındaki ticaret hacmini 2018 sonuna kadar 500 milyar dolara ulaştırmak olduğunu söyledi.
’te devam eden Uluslararası Safranbolu İklim Değişikliği Konferansı için kente gelen D-8 Genel Sekreteri Seyed Ali Mohammad Mousavı, Karabük TSO Başkanı Tuncay Özcan’ı makamında ziyaret etti.
TSO Başkanı Özcan’dan kent ekonomisi hakkında bilgiler alan Mousavı, demir çelik ve turizm sektörünün yoğun olduğu Karabük’te özel sektör temsilcilere çağrıda bulundu.
“HEDEF 500 MİLYAR DOLAR”
D-8’in ekonomik bir organizasyon olduğu için TSO Başkanını ziyaret etmek istediğini belirten Seyed Ali Mohammad Mousavı, “Bizim öncelikli hedefimiz üye ülkeler arasında ticaret hacmini arttırmak. Türkiye bizim kuruluşumuzda kurucu olmakla kalmayıp lokomotif bir ülke. Pek çok sektörde lider ve ağırlığını hissettiren bir ülke. 1997 yılında kurulduğumuzda 8 üye ülke arasında ticaret hacmimiz 15-20 milyar dolar arasındaydı. 2012 yılına geldiğimiz bu rakam 150 milyar dolar oldu. 2018 yılı sonunda yol haritasında ticaret hacminin 500 milyar dolara ulaşması lazım. Bu hem bizim için fırsat, hem de bir kabus. Bu yüzden buradayım” dedi.
“POTANSİYELİ KULLANMAK LAZIM”
Özel sektör temsilcilerini de uyaran Mousavı, “8 üye ülke arasında çok fazla potansiyel var. İstenilen düzeyde bu ilişkiler bu hacim arttırılamadığı için biraz daha gayretli olarak bu hedefe ulaşmak istiyoruz. D-8 üç kıtaya yayılmış üyeleri ile çok farklı bir uluslararası örgüt ve 1 milyar’dan fazla nüfusu ile zengin potansiyeli var. Endenozya, Türkiye ve İran gibi çok zengin ülkeleri var. Aslında bu bizler için bir nimet. Bu potansiyeli harekete geçirecek özel sektöre ihtiyacımız var. Özel sektörün daha fazla diplomatik ve uluslararası toplantılara entegre edilmesi lazım. Bizlerin oluşturduğu pek çok görev güçleri ve toplantılar var. Hem bakanlık hem de çalışma grupları arasında toplantıları var. Karabük TSO bizimle işbirliği yapmak isterse D-8 Sekretaryasından bu işlerle çalışanları tanıtmaya seve seve hazırız. Bizim en büyük gayemiz halis niyetle kurulan uluslararası ekonomik İşbirliği örgütünü hak ettiği yere getirmek. Üye ülkeler arasındaki ticareti artırarak aynı zamanda insanların refah seviyesini artırarak kardeşlik bağlarını biraz daha pekiştirmek” ifadesinde bulundu.
Konuşmaların ardından Karabük TSO Başkanı Tuncay Özcan, D-8 Genel Sekreteri Seyed Ali Mohammad Mousavı’ye tarihi Safranbolu maket evi hediye etti.
Seyed Ali Mohammad Mousavı daha sonra Karabük Valisi Orhan Alimoğlu’nu da makamında ziyaret etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
D-8 Ülkeleri Genel Sekreteri Mousavı Karabük’te
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN