Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kara Mürsel Alp’i Dünya Tanıyacak

Giriş Tarihi: 2.4.2015 12:48 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Kara Mürsel Alp’i Dünya Tanıyacak
Kara Mürsel Alp Sempozyumu için ’ne gelen Cezayir Üniversitesi’nden Prof. Dr. Chakib Benafri, sempozyumun Kara Mürsel Alp’i dünyaya tanıtacağını dile getirdi.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi‘nin düzenlediği “Kara Mürsel Alp Kocaeli Tarihi Sempozyumu-II” için Kocaeli’ye gelen Cezayir Üniversitesi’nde Türkoloji Bölüm Başkanlığı yapan Prof. Dr. Chakib Benafri, önemli açıklamalarda bulundu. Karamürsel ilçesinde bulunan Kara Mürsel Alp’in anıt mezarını ziyaret eden Benafri, ”Dünya Piri Reis’i, Barbaros Hayrettin Paşa’yı çok iyi biliyor. Ama Osmanlı’nın ilk kaptanıderyası olan Kara Mürsel Alp’i tanımıyor. Sempozyum ile Osmanlı’nın tarih sayfalarında kalmış önemli donanmacısını dünya tanıyacak” şeklinde konuştu.
Kara Mürsel Alp Anıt Mezarı’nı ziyaret eden Prof. Dr. Chakib Benafri, Osmanlı denizcilerinin dünya tarihinde çok önemli bir yeri olduğunu dile getirdi. Piri Reis’in haritasının tüm tarihçiler tarafından mucize olarak görüldüğünü, Barbaros Hayrettin Paşa’nın dünya tarihine altın harflerle yazıldığı kaydeden Benafri, Osmanlı Devleti’nin ilk Kaptan-ı Deryası olan Kara Mürsel Alp’in tarihçiler arasında yeterince tanınmadığına vurgu yaptı.
Osmanlı devletinin bugünkü denizcilik hukukunu kurduğunu ifade eden Benafri, ”Osmanlı denizcilik faaliyetlerinin güvenli bir şekilde ele alınması ve yorumlanması gerekiyor. Bu kapsamda Kocaeli Tarihi Sempozyumu’nda önemli tarihi veriler sunulacak. Kara Mürsel Alp isminin de bu sempozyum ile dünya tarihine tam anlamı ile gireceğine inanıyorum. Cezayir’e döndüğümde kendi öğrencilerime Kara Mürsel Alp’ten Osmanlı denizciliğinden bahsetmeyi bir borç bilirim” dedi.
Ziyarette hazır bulunan Donanma Komutanlığı’ndan emekli astsubay Hakan Ak, Kara Mürsel Alp’ten bugüne denizcilik alanında büyük gelişmeler yaşandığını ve Türkiye’nin bu kapsamda denizcilik mirasını koruduğunu belirtti. Yerel araştırmacı ve tarihçi Erdoğan Özdemir ise sempozyumun Kocaeli tarihi açısından çok önemli bir görevi üstlendiğini aktardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kara Mürsel Alp’i Dünya Tanıyacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN