Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İyilik Sofrasında Son Dem

Giriş Tarihi: 17.7.2015 09:58 Güncelleme Tarihi: 20.7.2015 09:01
Türkiye Diyanet Vakfı Şubesi tarafından düzenlenen iyilik sofrası son defa kuruldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı, “İyiliklerle dolu bir ramazan yaşamak ve yaşatmak; toplumun farklı kesimlerini aynı sofrada bir araya getirmek” amacıyla 81 il müftülüğü ve 957 ilçe müftülüğünde "iyilik sofrası" adıyla iftar programları gerçekleştirdi.
Türkiye Diyanet Vakfı Mardin Şubesi tarafından Mardin Müftülüğü bahçesinde düzenlenen son iftar yemeğinde bu defa Mardin’in birçok farklı kesiminden birçok kişi bir araya geldi. İftar yemeğinde konuşan İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, Ramazan’ın öneminden bahsederek şöyle konuştu: “Ramazan ayı her günü insanlarla bir arada geçirmek, muhtaçlara yardım etmek hoşgörülü ve merhametli olmak demektir. İyilik, kültür ve medeniyetimizi şekillendiren değerler manzumesinde merkezi bir konuma sahip olmuştur. İslam’ın varlığa, insana ve ahlaka bakışı, iyilik anlayışının temelini oluşturmuştur. İslam’ın ‘İyilik tasavvuru’ daima aşkın ve metafizik değerlerle, insan onuruyla, fayda ve maslahatla, sorumluluk bilinciyle ve hayatın nihai anlam ve gayesiyle birlikte inşa edilmiştir. Dinî metinlerimizde ifadesini bulduğu şekliyle, Müslüman, hayatını iyiliğe adayan ve onu iyiliklerle anlamlandıran kişidir. Peygamberimiz (s.a.s) bir duasında, iyilik için yaşamayı bir varoluş sebebi olarak takdim etmiştir.”
Coşkun, zamana tanıklık eden ve “ben müslümanım” diyen herkesin iyiliğin yeniden bu coğrafyada ve bütün dünyada hâkim kılınması için seferber olması gerektiğini belirterek "En yakın çevresinden başlamak üzere her işinde hayra anahtar, şerre kilit olmayı ilke edinmelidir. Bu düşüncelerle iyiliğin egemen olduğu bir dünyayı Yüce Rabbim’den niyaz ediyorum.”
Son defa hazırlanan iftar sofrasında yaklaşık 500 kişi bir araya geldi. Kur’an-ı Kerim okunan sofrada Müftülük personeli ve din görevlileri misafirlerine ikramları kendi elleriyle yaptı. Maddi durumu yetersiz olan insanların katıldığı bu iftar vatandaşların teşekkür ve iyi dilekleriyle sona erdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İyilik Sofrasında Son Dem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN