Türkiye'nin en iyi haber sitesi

30 bin binadan 27 bini riskli

Gemlik'teki 30 bin binanın yüzde 90'ının riskli olduğunu ifade eden Başkan Yılmaz, deprem riski nedeniyle ilçenin taşınmasını istediklerini söyledi

Giriş Tarihi: 14.12.2014
30 bin binadan 27 bini riskli
Gemlik'te deprem riskinin yüksek olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Refik Yılmaz, 30 bin binanın yüzde 90'ının riskli olduğunu dile getirdi. İlçede kentsel dönüşümün zorunlu olduğunu vurgulayan Yılmaz; üç yıl önce altyapı çalışmaları yaparken bina zeminlerinin riskli olduğunu fark ettiklerini ve ilçeyi zeytinlik alanların bulunduğu yüksek yerlere taşımak istediklerini açıkladı. Gemlik'in hem alüvyon zemin üzerinde olması hem de aktif fay hattının üzerinde bulunması nedeniyle depremsellik açısından büyük risk taşıdığını söyleyen Yılmaz, Gemlik'in acilen bölgeden taşınması gerektiğini kaydetti. Yılmaz "Gemlik'te tek yapılacak iş kenttin taşınmasıdır. Yeni inşaatlar yapılacak bölgelerde fayların aktivitesine, zemine göre yeniden planlamalar yapılmalı. Mesela İnegöl'de bulunan aktif fay hattının 20 metre sağında ve solunda inşaat yapılması yasak" dedi.

'ORTAK AKIL ŞART'
Olası depremin ilçede büyük can ve mal kayıplarına neden olacağını savunan Yılmaz, "Öncelikle CHP'li dostlara seslenmek istiyorum: Rant peşinde değiliz. Neyin rantı? Akademik Odalar Birliği gelsin incelemeler yapsın. Bize yol göstersin. Neyi, nerede, nasıl yapacağımıza birlikte karar verelim. Bilimin ışığında alınacak kararlara hayır demem. Allah göstermesin olası bir depremde hep beraber oturup ağlayacağız. Ağlamadan önce önlem alalım. Burada siyasetin değil, aklın bilimin öne çıkmasını istiyorum. Akademik Odaların önerilerini bekliyorum" diye konuştu. Yılmaz "Biz Gemlik'i Cumhuriyet Mahallesi'ne taşımak istiyoruz. Bu bölge sanıldığı gibi verimli zeytin alanları değil. Makilik ve yabanı zeytinliklerden oluşuyor" görüşünü dile getirdi. Gemlik'in etrafının denizlerle değil fay hatlarıyla çevrili olduğunu söyleyen Jeofizik Odası Başkanı H. Murat Arabacı ise, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin TÜBİTAK'la yaptığı çalışmayı aktardı. Arabacı "Bursa'nın etrafı denizlerle değil aktif fay hatlarıyla çevrili. Fayların hepsi aktif fay. Geçmişte deprem üretmiş faylar. Olası bir depremde Mudanya, Gemlik, Tirilye, İznik, Erdek riskli bölgeler" diye konuştu. Arabacı "TÜBİTAK ile yaptığımız çalışmada bölgenin yeraltı fotoğrafını çektik. Deprem her an kapımızı çalabilir. Özellikle Gemlik tehlikenin tam ortasında" dedi. Bursa Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Ağlan ise "Şehrin yamaç yerlere taşınması gündemde. Ancak heyelan tehlikesini de unutmamak gerekir. Zemin çok bozuk. Yerleşim alanları çok iyi araştırılmalı" görüşünü dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
30 bin binadan 27 bini riskli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN