İpekböceğinin öyküsü

Bursa'da unutulmaya yüz tutan ipekböcekçiliği, fotoğraf sanatçısı Ömer Yağlıdere'nin 'İpekböceğinin Öyküsü' adlı kitabına konu oldu

Giriş Tarihi: 31.5.2015
İpekböceğinin öyküsü
Türkiye'de ve yurtdışında çok sayıda sergi açan, bir çok proje çalışmasına imza atan ve ödüller alan fotoğraf sanatçısı Dr. Ömer Yağlıdere, 'İpekböceğinin Öyküsü' adlı kitabıyla bu defa hem sanatseverlerin hem de ipekböcekçiliği meraklılarının karşısına çıktı. Yağlıdere 'İpekböceğinin Öyküsü' adını verdiği son çalışmasının tanıtımını Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'in katılımıyla Misi İpek Evi'nde gerçekleştirdi. Bursa'nın simgesi ipekböcekçiliğinin halen gün yüzüne çıkarılamadığını kaydeden Başkan Bozbey, fotoğraf sanatçısı Ömer Yağlıdere'ye çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Bozbey "Nilüfer Belediyesi olarak çeşitli projelerimizle, gün yüzüne çıkması gereken, markalaşma anlamında önemli bir ürün olan kozayı mutlaka desteklememiz gerekiyor. Misi İpek Evi'ni de bu yüzden hayata geçirdik. NİLSEM'de kursiyerlerimiz kozadan inanılmaz ürünler işleyerek sanata dönüştürüyorlar. Bursa olarak ürün yelpazesini daha da genişletip dünya markası haline getirmemiz gerekiyor" dedi. Fotoğraf sanatçısı Ömer Yağlıdere de "Aslında ipekböcekçiliğiyle ilgili Bursa'da yapılacak çok işler var. Bunları hayata geçirebilmek için buna inanan insanlar ve ekonomik destek lazım" diye konuştu. İpekböcekçiliğinin 1800'lü yıllardan günümüze kadar süren üretim serüvenini konu alan sunumun yapıldığı tanıtım toplantısının ardından fotoğraf sanatçısı Dr. Yağlıdere, ipekböcekleri hakkında bilgi verdi.

Çekimler 10 yıl sürdü
Önsözünü Uluslararası Fotoğraf Federasyonu Başkanı Riccardo Bussi'nin yazdığı kitabın fotoğraf çekimleri 2001- 2011 arasında Bursa İpekböcekçiliği Enstitüsü, Altıntaş, Onaç, Örencik ve İhsaniye köyleri; Bilecik Koza Tarım Satış Kooperatifi, Tuzaklı köyü ile İzmir Ödemiş ve Birgi, Denizli ve Buldan'da yapıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İpekböceğinin öyküsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN