Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FETÖ, BTSO seçimine nasıl müdahale etti?

FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan eski BTSO yönetim kurulu üyesi işadamı Emin Akça, örgütün BTSO lideri Burkay’ı destekler gibi görünüp, rakip aday İlhan Parseker’e destek verdiğini itiraf etti

Giriş Tarihi: 21.8.2016
FETÖ, BTSO seçimine nasıl müdahale etti?

'da yürütülen FETÖ/PDY operasyonları kapsamında gözaltına alınan işadamlarının verdiği ifadeler doğrultusunda FETÖ lideri terörist başı Fetullah Gülen'in bizzat oda seçimlerine müdahale ettiği gözler önüne serildi. Patronlar kulübü olarak anılan ve Türkiye'nin en güçlü işadamı kuruluşlarından biri olan Bursa Sanayi ve Ticaret Odası'nın 3 yıl önceki başkanlık seçiminde FETÖ'nün çevirdiği kumpası tüm ayrıntılarıyla anlatan tutuklu işadamı Emin Akça, örgütün seçilen mevcut başkan İbrahim Burkay'a destek veriyor gibi gözükerek aslında rakip başkan adayı İlhan Parseker'e destek olduğunu açıkladı.'Hizmet hareketi' sanılan oluşumun nasıl tehlikeli bir terör örgütü olduğunu oda seçimlerine müdahale etmeye başladığında anladığını bildiren Akça, örgütün muhafazakar adaya destek vermediğini söyledi.

'TAKİYYE YAPIN' DENDİ
Yaklaşık 30 bin işadamı üyesi bulunan BTSO'daki FETÖ kumpasını polise verdiği ifadede anlatan eski yönetim kurulu üyesi Akça, seçimlere kısa bir süre kala şu an yurtdışında kaçak olarak yaşayan 'Bursa İmami' Cansun Sarıyıldız'ın kendisini çağırarak, oda seçimlerindeki fikirlerini değiştirdiklerini söylediğini aktardı. Sarıyıldız'ın Burkay'ı desteklemeyeceklerini, yerine rakibi olan İlhan Parseker'e destek olacaklarını söylemesi üzerine bu karara karşı çıktığını anlatan Emin Akça, ifadesinde şunları söyledi: "Bursa imamı Sarıyıldız, İbrahim Burkay yerine İlhan Parkeser'i destekleyeceğini bizlere söyleyince yönetimde bulunan 3 arkadaş buna itiraz ettik. Bunun üzerine imam Sarıyıldız, 'O takiyye yapalım gizliden bu işi yürütelim' dedi. Böyle bir şeyi kabul edemeyeceğimizi söyleyip, 'Kim talimat verdi' diye sorduk. İmam bize talimatı TUSKON Genel Sekreteri Mustafa 'ın verdiğini söyledi. Bunun üzerine ertesi gün İstanbul'a giderek Mustafa Güney ile görüştük. O da talimatı bizzat Pensilvanya'da bulunan Fetullah Gülen'in verdiğini söyledi. Biz İbrahim Burkay'ın yanında yer alacağımızı belirterek oradan ayrıldık.

SEÇİMİ BURKAY KAZANDI
Seçimde muhafazakar kesimin adayı olarak çıkan İbrahim Burkay'ı desteklemek yerine rakibi İlhan Parseker'i desteklediğini açıkça gösteren örgüt, bunun mesajını ise eski vali Şahabettin Harput ile verdi. FETÖ'nün en önemli bürokratlarından biri olan ve şu an tutuklu bulunan eski Vali Harput, İlhan Parseker ile sık sık görüşerek onun yanında olduğunu mesajını BTSO üyelerine verdi. Ancak tüm bunlara rağmen seçimi İbrahim Burkay kazandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ, BTSO seçimine nasıl müdahale etti?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN