Ali Paşa Konağı eylülde açılıyor

Giriş Tarihi: 28.8.2016
Ali Paşa Konağı eylülde açılıyor

Ali Paşa Mahallesi’nde yıkılmaya yüz tutan 300 yıllık tarihi Ali Paşa Konağı Büyükşehir tarafından restore edilerek önümüzdeki ay hizmete açılacak

Büyükşehir Belediye Başkanı , kente değer katan projeler kapsamında restore edilen Ali Paşa Konağı'nın eylül ayı içinde, sosyal ve kültürel etkinliklerin gerçekleştirileceği bir mekan olarak hizmete açılacağını söyledi. Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi bürokratlarıyla birlikte, Ali Paşa Mahallesi'ndeki Ali Paşa Konağı'nın restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Çalışmalarla ilgili bilgi veren Altepe, kentin tarihi mirasının daha da öne çıktığını anlatarak, "UNESCO şehri olan Bursa, artık bir evrensel değer ve bir dünya mirası. Tüm dönemlerin izleri Bursa'da ortaya çıkarılıyor. Bursa, bu konuda hem Avrupa'da hem dünyada örnek olarak gösterilen şehirlerin başında geliyor" dedi. Kaybolmak üzere olan eserlerin gün yüzüne çıkarıldığını vurgulayan Başkan Altepe, "Zamanla eriyen, çöken sivil mimarlık örneği yapıları da gerçek değeriyle buluşturuyoruz" dedi.

18. yüzyılda inşa edildi
Ali Paşa Konağı'nın yaklaşık 300 yıllık olduğunu söyleyen Altepe, "18. yüzyıldan kalma ve Bursa'nın en önemli konaklarından biriydi. Yok olmak üzere olan bu konak, Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırıldı. Projeleri tamamlandı, restorasyon ve rekonstrüksiyon işleri hızla sürüyor. Yaklaşık 1000 metrekare alanı var. Bahçesiyle birlikte çok güzel bir yaşam alanı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ali Paşa Konağı eylülde açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN