Silifke Kültür Haftası “Göksu Yılı” Olarak Kutlanacak

Giriş Tarihi: 6.4.2015 10:08 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 15:28
Silifke Kültür Haftası “Göksu Yılı” Olarak Kutlanacak
’in Silifke ilçesinde her yıl düzenlenen Silifke Kültür Haftası bu yıl 20-26 Mayıs tarihleri arasında “Göksu Yılı” olarak kutlanacak.
Silifke Belediye Başkanı Mustafa Turgut, etkinliklerde sunucu Vatan Şaşmaz, 20 Mayıs’ta Bengü, 21 Mayıs’ta Edip Akbayram, 22 Mayıs’ta Bedia Akartürk, 23 Mayıs’ta Pinhani, 24 Mayıs’ta Gökhan Türkmen, 25 Mayıs’ta İrem Derici ve 26 Mayıs’ta Kubat gibi ünlü sanatçıları konuk edeceklerini belirtti.
Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda Silifke’de kültür coşkusunun yaşanacağını ifade eden Mustafa Turgut, “Yıllardan bu yana kutladığımız her kültür haftamızda Silifke’mize özgü bir değeri ön plana çıkararak uluslar arası alanda tanıtımını yaptığımız çalışmalarda bu yılda yine Silifke’mizde “Göksu Yılı” olarak kutlamayı hedefliyoruz. Kültür haftamız yine halka açık ve ücretsiz olacaktır” dedi.
Göksu Yılının programının belli olduğunu belirten Başkan Mustafa Turgut, “Okullar arası ses yarışması, THM, TSM ses yarışmaları, Atıcılık yarışması, Batırık yarışması, yoğurt yarışması, Bisiklet kriteryumu, Kort tenis turnuvası, Fotoğraf yarışması, Satranç turnuvası, Ortaokul futbol turnuvası, Mersin Mezitli Belediyesi Mersina Halk Dansları Topluluğu, İzmir Bergama Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, Romanya, Kazakistan ve Bulgaristan Halk Dansları Topluluğu, Bergkamen, Hassloch ve Yevpatoria Kardeş Belediyeden gelecek konuklar Kültür Haftamız programında yer alacaklar” diye konuştu.
Yabancı grupların katılımıyla da onların kültürünü tanıma ve kendi kültürlerini tanıtma imkanı bulacaklarını vurgulayan Mustafa Turgut, tüm vatandaşları bu yıl 42.’si kutlanacak Kültür Haftasında yaşanacak coşkuya katılmalarını istedi.
Silifke’nin, Akdeniz Bölgesi’nde 2 bin 500 yıllık tarihi geçmişe sahip, doğal güzellikleriyle de Türk kültürünün otantik değerlerinin en güzel yaşandığı yer olduğunu belirten Mustafa Turgut, “Bir Yörük yurdu olan Silifke’de 1974 yılından beri kültür değerlerimizi yaşatmak, canlı tutmak ve bunu yurt içinden ve yurt dışından gelen insanlara tanıtmak için festival yapılıyor. 1974 yılında Müzik ve Folklor Festivali olarak başlayan ve 1996 yılında adı Uluslararası Kültür Haftası’na dönüşmüştür” dedi.
Bu yıl “Göksu Yılı” olarak 42.’si kutlanacak Silifke Kültür Haftası komitesi Başkan Yardımcısı Esen Tol Başkanlığında Belediye Meclis salonunda toplandı. Geniş kapsamlı toplantıda Kültür Müdürü Üstün Zayim, hazırladıkları programı ve içeriğini komiteye slayt eşliğinde anlattı. Zayim, “Kültür Müdürlüğümüz Silifke Kültür Haftasına etkinliğine hazırdır. Ekibimizle birlikte bu yılda Silifkelilere güzel bir etkinlik sunacağız. Batırık ve Yoğurt yarışmalarımızı Atakent ve Taşucu Mahallemizde yapacağız. Kültür Haftası konserlerini Anıt civarında yeni yapacağımız alanda gerçekleştireceğiz. Silifke’de stantlar açılacak. Ancak Silifke esnafları stant açacak. Dışarıdan hiçbir esnaf Kültür Haftasında stant açamayacak. Yabancı Halk Oyunları Beldelerimizde gösteriler yapacaktır” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silifke Kültür Haftası “Göksu Yılı” Olarak Kutlanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN