Piri Reis Sergisini Gagavuzya Cumhurbaşkanı Irina Vlah Açtı

Giriş Tarihi: 26.6.2015 09:38 Güncelleme Tarihi: 26.6.2015 10:01
’nın Bodrum ilçesinde Türk denizci Piri Reis’in haritalarından oluşan sergiyi, Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Irina Vlah açtı.
Bodrum’da bulunan Osmanlı tersanesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yakın Doğu Üniversitesi ile Milta Bodrum Marina işbirliğiyle gerçekleştirilen Kitab-ı Bahriye’den gravürler, usturlap ve quadrant panolar, 16. yüzyıl seyir aletleri replikalarının da yer aldığı uluslararası sergiyi, Gagavuzya Özerk Cumhurbaşkanı Vlah ve üniversite yetkilileriyle birlikte açıldı.
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Vlah, Osmanlı tersanesini ve Bodrum’u ilk kez gezdiğini ifade ederek, “Yakın Doğu Üniversitesi’nin özel davetlisi olarak geldim. Gagavuzya Cumhuriyeti bir Türk Cumhuriyeti. Türkiye bizim için kardeş bir ülkedir, çünkü Türkiye Cumhuriyeti bize çok yardımcı oldu. Böyle bir sergiyi Gagavuzya’da da yapmak isteriz. Bodrum dünyaca ünlü bir yer. Burada olmaktan çok mutluyum. Bizim için gurur verici bir şey" dedi.
Vlah, Türkiye’de yapılan genel seçimlerle ilgili soruyu da cevaplayarak, "Türkiye’de yeni bir seçim bitti. Biz, Türkiye’ye her zaman kardeş ülke olarak bakıyoruz. Ne olursa olsun Türkiye bizim için kardeş bir ülkedir. Türkiye’de ekonomik, sosyal ve her alanda güzel şeylerin olmasını istiyorum. Türk halkı mutlu olsun. Bizim tek istediğimiz budur" ifadesini kullandı.
Cumhurbaşkanı Vlah, açılışını yaptığı sergiyi gezerek Girne Üniversitesi Denizcilik Tarihi Araştırma Merkezi Müdürü Ali Rıza İşipek’ten eserler hakkında bilgi aldı. Sergi, 23 Temmuz’a kadar açık olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Piri Reis Sergisini Gagavuzya Cumhurbaşkanı Irina Vlah Açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN