Tesla'dan terör önlemi

Giriş Tarihi: 4.5.2016 10:17 Güncelleme Tarihi: 4.5.2016 10:18
Tesla'dan terör önlemi

Arabaya girin, kapıları kapatın. Asayiş berkemal!

sektöründe birçok yeniliği artık Tesla Motors'dan öğreniyoruz. Esasen Tesla'yı sadece elektrikli motoru özelinde değerlendirmemek lazım. Tabii ki Tesla'yı Tesla yapan en önemli unsur; hem uzun menzilli hem de performanslı elektrikli motoru. Fakat diğer özelliklerini de göz ardı etmemek gerekiyor.

Örneğin sık sık Google, Ford ve Volvo gibi firmaların sürücüsüz otomobil çalışmaları yaptığını ifade ediyoruz. Tesla Motors ise sessiz sedasız geliştirdiği Auto Pilot özelliği ile hali hazırda yarı-sürücüsüz otomobil deneyimi sunuyor. Diğer taraftan Tesla, dar alanlara park etmek için Summon özelliğini de geliştirdi.

Böylece aracı park ettiğimiz yere gelince araçtan inerek, akıllı telefon üzerindeki uygulama sayesinde otomobilimizi park edebiliyoruz. Diğer taraftan Tesla, Supercharging (hızlı şarj) özelliğini de bir başka boyuta taşıyarak yarım saat şarj ile 300-350 kilometre menzil vaat ediyor.

Yeniliklerine alışkın olduğumuz Tesla Motors'dan bir hamle daha geldi. 7 kişilik SUV araç olan Model X, artık HEPA filtre sayesinde biyolojik lara karşı korumalı olacak. Şirket CEO'su Elon Musk'ın Twitter üzerinden duyurduğu yeniliğe göre söz konusu araçta artık Biyolojik Silah Savunma Modu olacak. Böylelikle Tesla kullanıcıları öldürücü etkiye sahip zehirli gazlara karşı korumalı olacak.

Biyolojik Silah: İnsanlar, hayvanlar ve faydalanılan bitkilerde ölüm veya zarar meydana getirmek, malzemeyi hasara uğratmak amacıyla mikroorganizmaların veya bunların toksinlerinin (zehirlerinin) kasten kullanılması biyolojik savaş olarak biliniyor. İşte bu doğrultuda kullanılan zehirli gazlar biyolojik silah olarak adlandırılıyor.

Yukarıdaki fotoğrafta da görüldüğü üzere Model X deneme amacıyla dolu bir balonun içine konulmuş. Tabii buradaki hava, ABD Çevre Koruma Ajansı'nın tavsiye ettiği hava değerinden 83 kat daha kirli. Böylece Model X'in bu kirli havaya ne derece karşı koyabileceği gözlemlenmek istenmiş.

Evet, Elon Musk'ın Tweetinde gördüğümüz üzere Biyolojik Silah Savunma Modu devreye girdikten saniyeler sonra araç kirli hava oranı neredeyse sıfıra inmiş. Böylece Tesla Motors, müşterilerini hava kirliliği sorunu ve olası terör saldırılarına karşı koruma altına almış oluyor. Ayrıca aracın çevresindeki havayı da belli oranda temizlemeyi başarıyor.

Bildiğimiz üzere Asya ülkelerinde (özellikle Çin) enerji kaynağı olarak büyük oranda kömür kullanılıyor. Belki Tesla'nın yaygınlaşması oradaki havanın temizlenmesi konusunda yardımcı olabilir.

Diğer taraftan okuyanların bileceği üzere geçtiğimiz günlerde 'Doğa düşmanı Tesla?' isimli bir haber kaleme almıştık. Söz konusu haberde Tesla'nın dolaylı olarak Asya ülkelerinde doğayı daha çok kirletebileceği yazıyordu. Elon Musk ve ekibi ise adeta bu habere nazire yaparak, 'biz doğayı kirletmiyoruz, aksine temizliyoruz!' mesajı vermiş.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tesla'dan terör önlemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN