İşler robotlara emanet

Doktor, arama-kurtarma ekibi, güvenlik görevlisi, din görevlisi, gazeteci, taksi şoförü veya bir arkadaş... ‘Bir gün insanlığın sonunu getirecekler uyarılarına’ rağmen robotlar çok hızlı bir şekilde hayatımıza giriyor

Giriş Tarihi: 1.5.2016
İşler robotlara emanet
"Önümüzdeki 30 yıl ide robotlar, çalışanların yarısını işsiz bırakacak.", "Robotlar, gelecekte insanları, hayvanat bahçelerindeki gibi kafeslere tıkabilir.", "Yapay zeka, insanlığın sonunu getirecek." Birçok insanı, metal dostlarımızla ilgili ürkütücü uyarılarda bulunuyor. Ciddi bir kesim ise, robotların gelecekte en büyük yardımcılarımız olacağını savunuyor. Teknoloji ve bilim dünyası tartışa dursun, robotlar hızla hayatımızın her alanına giriyor. Hatta 'de yeni bir akım başladı. Milyarderler artık robotlarını yanlarından ayırmıyor. Son olarak Wang Shi Chung, 8 insansı robotu ile alışverişe çıktı. Bütün ayak işlerini onlara yaptırdı. Çin'deki robot merakı bununla sınırlı değil. Budistler tapınaklarında metal keşişler bulunduruyor. Xian'er isimli keşiş, tapınağa gelenlerin sorularını yanıtlıyor. Veya aileler yalnız çocuklarına robot kardeşler alıyor. Çinli güvenlik güçleri de boş durmuyor. Hafta içerisinde "RoboCop"larını tanıttılar. Çin Ulusal Güvenlik Üniversitesi'nin geliştirdiği AnBot, bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi. 1.49 metre uzunluğunda, 78 kilogram ağırlığında ve saatte 18 km hıza ulaşabiliyor. Görevi isyanları ve olayları bastırmak olacak. Üstelik silahı var. Ama neyse ki şimdilik uzaktan kontrol edilecek. Tabii Çin'deki robot modasından bahsederken insana bire bir benzeyen ve ev işleri için tasarlanan Jiajia'yı atlamamak gerekiyor.

Pulitzer alacaklar

Haberin başında belirttiğimiz gibi robotların, ileride ciddi bir işsizliğe neden olmasından endişe ediliyor. Taksi kullanmaları, restoranlarda yemek pişirmeleri, garsonluk yapmaları, balığa çıkmaları bekleniyor. Hatta banka işleri ve gazetecilik yapacakları öngörülüyor. Halihazırda zaten birçok gazete özel bir yazılım ile doğal felaket, adi suç veya spor müsabakalarına dair haberleri robot gazetecilere yazdırıyor. Teknoloji uzmanı Kris Hammond robot gazeteciler hakkında "Adım gibi eminin yakın zamanda Pulitzer alacaklar" diyor. Yeni dostlarımız ayrıca ameliyatlara da girecek. Yani canlarımızı onlara teslim edeceğiz. Aslından bu saydıklarımızın çoğu gerçekleşmeye başladı bile. Gelin lafı çok uzatmadan fotoğraflarla robotların günümüzde nerelerde kullanıldıklarına bakalım:


Güney Kore başta olmak üzere Asya'da oyuncak ayı görünümündeki robot oyuncaklar çocuklara arkadaşlık ediyor.
Başta Çin olmak üzere birçok ülkede doktor robotlar ameliyat bile yapmaya başladı.
Fransa'nın sualtındaki arkeolojik çalışmalarını artık Ocean One isimli dalgıç robot yapacak.
Japonya'da yaşlılara ev işlerinde yardım etmesi için geliştirilen Robovie-II sıradan bir alışveriş gününde.
Kaliforniya'da Brianna Lempesis isimli kadın yeni çıkan bir telefon modelini almak için sıraya Beam isimli robotunu koydu.
ABD Savunma Bakanlığı'na bağlı DARPA'nın ürettiği robotlar, arama-kurtarma çalışmalarını yürütüyor.
Almanya, Belçika, Fransa ve daha birçok Avrupa ülkesinde tehlikeli bomba arama görevlerini artık robotlar yapıyor.
Japonya'da I-Fairy isimli rahip robot, nikah kıyarken görülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşler robotlara emanet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN