Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KOAH olan sigarayı bırakmalı!

Giriş Tarihi: 18.11.2014 14:06 Güncelleme Tarihi: 18.11.2014 14:06
KOAH olan sigarayı bırakmalı!

Kronik obstriktif akciğer hastalığının (KOAH) ilerleyici ve geri dönüşümsüz bir hastalık olduğu belirtildi.

KOAH'ın özellikle kış aylarında belirgin olduğunu belirten Prof. Dr. Meftun Ünsal, "KOAH ilerleyici ve geri dönüşümsüz bir hastalıktır. Ama bunun yanında önlenebilir bir hastalık grubu olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle kış aylarında olan öksürük, balgam ve nefes darlığı şikayetleri ile karşımıza çıkmaktadır. Başlangıçta bu şikayetler eğer tedavi edilmez ise, koruyucu önlemler alınmazsa kalp yetmezliğinin eklenmesiyle kor pulmonale dediğimiz sağ kalp yetmezliği tablosuna kadar ilerleyebilir" dedi.

KOAH SİGARA İÇENLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

KOAH'ın öncelikle sigara içenlerde daha sık görüldüğünün altını çizen Ünsal, "Buna bağlı olarak iş yerinde çeşitli iritan maddelere maruz kalmakta veya evde uygunsuz ortamlarda yemek pişirme, uygunsuz yakıtların kullanımına bağlı olarak da ortaya çıkmaktadır.

En önemli tanı yöntemi spirometre adını verdiğimiz solunum fonksiyon testlerinin ölçümü ile gerçekleşmektedir. Bunun yanında tedavisinde mutlaka sigaranın kesilmesi ilk tercih edilecek tedavi yöntemidir. Daha sonra da bronkodilatörler verilerek hastalığın önlenmesi ya da ilerlememesi sağlanabilir.

KOAH'lı hastalarda ekim, kasım, aralık aylarında enfeksiyondan korunmak için aşı tedavisi önerilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) organik yakıtların dumanlarına maruziyete bağlı olarak oluşan KOAH nedeniyle her yıl 400 bin kişinin öldüğünü tahmin etmektedir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KOAH olan sigarayı bırakmalı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN