Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlıklı gelişim için güneş ışığı ve bol oksijen şart

Giriş Tarihi: 17.4.2016
Sağlıklı gelişim için güneş ışığı ve bol oksijen şart

Bahar aylarıyla birlikte çocukların da geçirebileceği vakit de artıyor. Park ve bahçelerde oynanan oyunlar; çocukların hem psikolojik, hem de bedensel gelişimi için büyük önem taşıyor. Güneş ışınları da kemik ve darı güçlendiriyor

Çocuklar; sağlıklı büyümek, bedensel ve psikolojik olarak sağlıklı olabilmek için harekete, ya ve güneşe ihtiyaç duyar. çağındaki çocuklar, günün büyük bölümünü okul sıralarında geçiriyor. Eve gelince de televizyon veya bilgisayar karşısına geçiyor ve aynı durumda oturmaya devam ediyorlar. Bu nedenle bel, sırt ve boyun ağrısı yaşayabiliyorlar. Aynı şekilde bebeklerin de kemik ve doku gelişimleri için güneş ışığı alabilmeleri çok önemli. Çocukların, park ve bahçelerdeki aktivitelerinin mutlaka artırılmasını tavsiye eden uzmanların önerileri şöyle:
Çocuklar, dışarıda temiz hava alır ve istedikleri gibi hareket edebilirler. Bu, onların özgüvenlerini pekiştirir. Kendi seslerini kullanma konusunda özgür olurlar, kısıtlanma hissetmezler. Bazı doğa olaylarının farkına varır, gözlem yapar ve araştırırlar. Rüzgarı, yağmuru ve karı deneyimleyip yaşayarak öğrenirler. Doğada bulunan canlı ve cansız varlıkları oyunlarına katarlar. Böylece hayal dünyaları gelişir.

CAM ARKASINDA GÜNEŞLENMEK FAYDASIZ
Açık hava oyun yerlerinin trafiğe kapalı alanlar olmasına dikkat edilmeli.
Yeni doğan bebeğin özellikle ilk günlerinde, ortam ısısı normal sınırlarının (22-24 derece) üzerine çıktığında, terleme fonksiyonu yeterli olmadığından bebek olumsuz etkilenir. Vücut ısısı arttığında bebeğin yaşamsal fonksiyonları olumsuz etkilenir. Bu nedenle bebeklerin yaz aylarında güneşin dik olduğu saatlerde (11.00- 15.00) serin ortamlarda kalması ve oda sıcaklığının 23-24 dereceyi geçmemesi gerekir.
Kemik gelişimi için gerekli olan D vitamini güneş ışınlarının yardımıyla vücutta sentez edilir. D vitamini aynı zamanda bağışıklık sistemimiz için de gerekli vitamindir. Bu vitamin özellikle hayatın ilk yıllarında sağlıklı gelişim için gereklidir. Her gün yarım saat baş, kol ve bacakları güneş alan bebek yeteri kadar D vitamini almış olur. Cam arkasından güneşlendirmek faydasızdır.

YAŞI KÜÇÜKSE KORUMA FAKTÖRÜ YÜKSEK OLMALI

Çocuğunuzu dışarıya çıkarırken açık renk kıyafetler giydirmelisiniz. Açık renkler, güneş ışınlarını yansıtır ve emilimini önler.
Çocuğunuz güneşli havada dışarıda olacaksa, güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruyucu kremlerden sürmek gerekir. Bu kremler her yaştaki çocukta kullanılabilir. Çocuğun yaşı ne kadar küçükse, kremin koruyucu faktörü o kadar yüksek olmalı.
Okul çağındaki çocukların evde televizyon veya bilgisayar karşısında geçirecekleri sürenin, bir saatle sınırlandırılması gerekir. Hareketsizliğe bağlı sorunların oluşmaması ve arkadaşlık duygusunun gelişmesi için, açık havada oyun oynamaya teşvik edilmeli.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlıklı gelişim için güneş ışığı ve bol oksijen şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN