Aile hekimliğinde nöbet zorunluluğu kalkacak

Bakanı , aile hekimliğinde zorunlu nöbet uygulamasından vazgeçileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 16.8.2016 15:51
Aile hekimliğinde nöbet zorunluluğu kalkacak

-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Sağlık Bakanı 'ı ziyaret ederek taleplerini iletti. Ziyarette aile hekimlerinin nöbet sorununu da dile getiren Memiş, ayrıca toplu sözleşmede imza altına alınmasına rağmen hayata geçmeyen 112 çalışanlarına nakdi yemek parası ödenmesi konusunu hatırlattı. Memiş'in taleplerini dinleyen Bakan Akdağ, aile hekimlerine nöbet zorunluluğunun kaldırılmasına yönelik Sağlık-Sen'in talebini baştan beri bildiklerini, bu yönde yaptıkları çalışmayla zorunlu nöbet uygulamasından vazgeçileceğini söyledi.

Söz konusu düzenleme, Bakan Akdağ'la yapılan görüşmenin ardından geçtiğimiz günlerde Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Memiş'in dile getirdiği diğer konu olan 112 çalışanlarına yemek parası ödenmesine yönelik düzenlemeye de değinen Bakan Akdağ, bakanlık olarak bu yönde gerekli adımları attıklarını, yemek parasının ödenmesini sağlayacak yönetmelik değişikliğinin önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu'nun imzasından çıkacağını ifade etti.

Memiş, ziyarette ayrıca süt iznini döner sermaye kapsamından çıkaran düzenlemenin iptal edilmesi, yıpranma payının bütün sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde hayata geçmesi, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması ve bütün sözleşmelilerin kadroya alınması taleplerini de Bakan Akdağ'a iletti.

Sağlık-Sen tarafından yapılan ve en detaylı araştırma niteliğindeki Sağlık Okur Yazarlığı Araştırması hakkında da bilgi veren Memiş, bakanlıkla birlikte bu konuda ortak çalışma yapabileceklerini ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aile hekimliğinde nöbet zorunluluğu kalkacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN