Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şehit Ailelerinden İstiklal Marşının Kabulü’nün 94. Yıl Dönümü Kutlaması

Giriş Tarihi: 11.3.2015 15:38 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Şehit Aileler Dernek Başkanı Mehmet Yavuz, İstiklal Marşı’nın TBMM de kabulünün 94. yıldönümü yayınladığı mesajda, İstiklal Marşı’nın 94. Yıldünümünü idrak etmenin onur ve mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.
Başkan Yavuz açıklamasında, "İstiklâl Marşımız, tarihten silinmek istenen bir milletin uyanışını, dirilişini, milli ve manevi değerler etrafında yeniden var olma mücadelesini simgeleyen, milli mücadelenin en edebi özetidir. Milli birlik ve beraberliğimizin nişanesi, vatan sevgisi ve Anadolu’da tutuşan hürriyet meşalesinin mısralara yansıyan emaresidir. Bağımsızlığı karakteri haline getirmiş olan bir milletin esaret altına alınamayacağının belgesi mahiyetindedir. İstiklâl Marşımız, ‘ebedî’ olarak var olma irademizin ‘edebî’ bir beyanıdır. İstiklâl Şairi Mehmet Akif Ersoy’un 5 Şubat 1921’de kaleme aldığı, ‘O, benim değil, milletimindir’ diyerek, Safahat’ına almadığı, İstiklâl Marşımızın kabulünün 94. yıldönümünü idrak etmenin onuru ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu vesileyle merhum Mehmet Akif Ersoy’u saygıyla yad ediyorum. O’nun abidevi şahsiyeti, kuşkusuz her daim örnek alınacaktır. Ruhu şad olsun. Bu marş bir kere yazıldı. Mehmet Akif’in de dediği gibi "Allah bu millete bir daha istiklâl marşı yazdırmasın” ifadeleri yer aldı.
Yavuz, ayrıca açıklamasında başta Atatürk ve İstiklal Marşı’nın şairi Mehmet Akif Ersoy olmak üzere tüm istiklal mücadelesi kahramanlarını da andı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehit Ailelerinden İstiklal Marşının Kabulü’nün 94. Yıl Dönümü Kutlaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN